ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
кореня лопуха справжнього, кореня оману високого і трави звіробою звичайного, взятих порівну, п'ють по 2— З склянки на день при вуграх; 2 столові ложки суміші листя Г. в., коренів лопуха справжнього і трави фіалки триколірної, взятих порівну, заливають половиною літра окропу, варять 5 хв, охолоджують, відціджують і п'ють по півсклянки 4 рази на день при вираженому гнійному характері вугрів; при нічному потінні, при туберкульозі варять 1 столову ложку суміші зелених оплоднів Г. в., листя шавлії лікарської, коріння валеріани лікарської (по 25 г) і трави хвоща польового (50 г) в склянці води протягом 15 хв і п'ють по 3 склянки на день протягом 2—3 місяців; 1 чайну ложку суміші листя Г. в. (20 г), шишок хмелю звичайного і листя шавлії лікарської (по 40 г) заварюють склянкою окропу і п’ють по 2—3 склянки на день при надмірному виділенні молока у жінок-годувальниць. ЗОВНІШНЬО — відвар листя (3—5 столових ложок листя на півлітра окропу) для полоскань і спринцювань; 250 г листя кип'ятять віл води і додають до ванни або використовують для обмивань; 2 столові ложки суміші листя Г. в. (25 г), квіток ромашки лікарської, листя шавлії лікарської (по 15 г), кори дуба звичайного і квіток калачиків лісових (по 10 г) заварюють 1 л окропу і використовують для спринцювань, ванночок і піхвових тампончиків при запальних захворюваннях жіночих статевих органів, при білях; мазь для лікування ран: 15 г порізаних листків на 100 г соняшникової олії, настоюють 7 діб, кип'ятять на водяній бані З години, двічі проціджують через марлю, знову кип'ятять 30 хв на водяній бані, після чого додають 15 г жовтого воску.
 
265

ГОРІХ ГРЕЦЬКИЙ —

однодомна рослина родини горіхових. Те саме, що й горіх волоський.
 

266

ГОРІШНИК —

кущова, рідше деревна рослина родини березових. Те саме, що й ліщина звичайна.

267

ГОРЛЯНКА ЖЕНЕВСЬКА

живучка женевская A juga genevensis — багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Стебло просте, 10—40 см заввишки, рівномірно опушене. Прикореневі листки видовженоеліптичні або майже лопатчасті, короткочерешкові або сидячі; верхівкові — трилопатеві, сидячі, синюваті. Квітки неправильні, сині, зрідка — рожеві або білі, зібрані в кільця, що утворюють рідкий колос. Плід — горішок. Цвіте у квітні — червні. Поширення. Росте по всій території України (на півдні — рідко) на сухих луках і степових схилах, узліссях, по чагарниках, у лісах. Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад ще не вивчено. Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині Г. ж. використовують як кровоспинний, протизапальний і пом'якшувальний засіб. Настій трави п'ють при захворюваннях легень, при бронхіті, болях у грудях, виразці шлунка, проносах, захворюваннях печінки і жовчного міхура, жіночих захворюваннях та при ревматизмі.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (6—8 г сировини на 200 мл окропу, настоюють до охолодження) по 1 столовій ложці 5 раз на день.
 

268

ГОРЛЯНКА ЛАКСМАНА,

косарське зілля; живучка Лаксмана A jug a laxmanii — багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Має потовщене гіллясте кореневище. Стебла численні, прямостоячі або висхідні, чотиригранні, волохато-во-лосисті, 20—50 см заввишки. Листки супротивні, видовжено- або овальноеліптичні, 35—55 мм завдовжки і 10—15 (ЗО) мм завширшки, сидячі, цілокраї, лише на верхівці зрідка зарубчасті, сіруваті, покриті притиснутими волосками. Квітки неправильні, одиничні або по дві в пазухах листків; віночок жовтувато-бруднооливковий з темними смужками. Плід — з чотирьох горішків. Цвіте протягом травня — червня.

Поширення. Трапляється в лісостепових і північній частині степових районів на степових схилах, по степових чагарниках, крейдяних і вапнякових відслоненнях.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Сушать у затінку на відкритому повітрі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Строк придатності — З роки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад ще не вивчено. Використання. Трава Г. л. є лікарською сировиною, яка входить до складу суміші для приготування мікстури за прописом М. Н. Здренко.
 

живучка

Наступна сторінка