ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
349

ЕВКОМІЯ В'ЯЗОЛИСТА,

гутаперчеве дерево, китайське дерево;

эвкоммия вязолистная Eucommia ulmoides — дводомне листопадне до 20/30/м. заввишки дерево родини евко-мієвих. Листки чергові, черешкові, еліптичні, до основи тупо звужені, на верхівці — загострені, зверху голі, зісподу — опушені, по краю — дрібнозубчасті, зубці пластинки зігнуті в напрямі до верхівки. Квітки одностатеві, без оцвітини, в пазухах приквітків при основі молодих пагонів; тичинкові — зібрані в пучки по 4—10; маточкові — одиничні.

Плід — крилатий приплюснутий видовженоеліптичний однонасінний горішок.

Поширення. Дико росте в гірських районах Китаю. На території України — переважно в південних районах зрідка трапляється в парках і лісосмугах.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують кору (Cortex Eucommiae), яку заготовляють напровесні під час сокоруху. Кору здирають з порослевих пагонів і гілок, роблячи на них на віддалі 25—ЗО см один від одного кільцеві надрізи (до деревини) і сполучаючи їх повздовжніми розрізами. Зняту пів-трубками кору сушать на відкритому повітрі або в приміщенні яке добре провітрюється. Сушіння припиняють, коли кора стає ламкою.

Строк придатності сировини —

2 роки.
 

Хімічний склад. У корі евкомії в’язолистої є хлорогенова кислота, іридоїдний глікозид ауку-бін, танін, смолисті речовини й гутаперча.

Фармакологічні властивості і використання. Основна терапевтична якість евкомії в'язолистої полягає в її здатності знижувати кров'яний тиск. Ця властивість її зумовлена в основному пригніченням бульбарних судинорухових центрів. Поряд з цим рослина виявляє седативну й діуретичну дію. Препарати евкомії малотоксичні, не спричинюють побічних явищ. Поєднання цих якостей робить цю рослину досить ефективною при лікуванні гіпертонічної хвороби. В народній медицині й лікарській практиці минулих століть препарати кори евкомії в'язолистої вживали всередину при хворобах печінки, нирок і селезінки, при переломах кісток, подагрі, як загальнозміцнюючий засіб, місцево — для загоювання ран. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — екстракт евкомії рідкий (Extractum Eucommiae fluidi) по 15—ЗО крапель на чарку води 3 рази на день; настойку кори (на 1 частину сировини беруть 5 частин ЗО %-ного спирту) по 20 крапель 3 рази на день; відвар кори (10 або 20 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці З рази на день.
 
350

ЕЛЕУТЕРОКОК КОЛЮЧИЙ

элеутерококк колючий Eleutherococcus senticosus — високий [2—2,5(5) м] гіллястий кущ родини аралієвих. Коренева система дуже розгалужена, до ЗО м завдовжки. Пагони прямі, густо вкриті спрямованими косо і вниз численними тонкими шипами. Листки довгочерешкові, п'ятипальчастороздільні; листочки еліптичні, з клиновидною основою, по краю дрібнопилчасті. Квітки дрібні, на довгих тонких квітконіжках, зібрані в майже кулясті зонтичні суцвіття; тичинкові і двостатеві квітки блідо-фіолетові, маточкові — жовтаві. Плід — чорна куляста кістянка. Цвіте у липні — серпні (в умовах Києва — у червні — липні). Поширення. Рослина трапляється в мішаних лісах Далекого Сходу. На Україні вирощують у деяких ботанічних садах. Трапляється на ділянках аматорів.
 

эвкоммия вязолистнаяэлеутерококк колючий

Наступна сторінка