ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
355

ЕФЕДРА ПУСТЕЛЬНА —

дуже розгалужена дводомна кущова рослина родини ефедро-вих. Те саме, що й ефедра середня.

356

ЕФЕДРА СЕРЕДНЯ

ефедра пустельна; эфедра промежуточная Ephedra intermedia — дуже розгалужена дводомна кущова рослина родини ефедрових, заввишки до 1 м. Однорічні гілочки сизо-зелені, прямі, гладенькі або шорсткі, поздовжньо-борозенчасті, членисті, з меживузлями від 2 до 6 см; нижні гілочки розміщені кільцем, верхні — супротивні. Листки супротивні, редуковані у вигляді лусок, трикутні. Квітки дрібні, одностатеві, зібрані колосками; чоловічі колоски — в кулевидних суцвіття. Плід — двонасінна червона м'ясиста куляста шишкоягода. Цвіте у травні — червні. Поширення. Ефедра середня трапляється на рівнинах, у нижньому поясі гір Середньої Азії й Сибіру.

Заготівля і зберігання — усе так, як у статті Ефедра хвощова. Хімічний склад. Тонкі зелені пагони ефедри середньої містять алкалоїди (0,5—2,2%), дубильні (до 8 % ) і барвні речовини та флавоноїди. Серед алкалоїдів є псевдоефедрин (70—75%), ефедрин та інші речовини. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Ефедра хвощова.
 

357

ЕФЕДРА ХВОЩОВА,

ефедра гірська; эфедра хвощевая Ephedra equisetina — дводомна високогірна рослина родини ефедрових. Густогілля-стий кущ або деревце до 1,5—

2,5 м заввишки. Однорічні зелені гілочки прямі, гладенькі, поздовжньоборозенчасті, членисті, з меживузлями до 4 см, розміщені кільцем або супротивно. Листки супротивні, редуковані, плівчасті, червоно-коричневі, 1—2,5 мм завдовжки. Квітки дрібні, одностатеві, зібрані колосками; жіночі колоски одноквіткові, чоловічі — 2—4-квіткові, одиничні або зібрані по 2—3. Плід — однонасінна червона м'ясиста куляста шишкоягода. Цвіте у травні — червні. Поширення. Ефедра хвощова трапляється в гірських районах Середньої і Центральної Азії на відкритих скелястих схилах, щебеневих осипах на висоті 1000—1800 м над рівнем моря. На Україні є в колекціях деяких1 ботанічних садів.

Заготівля і - зберігання. Для виготовлення ліків використо-
 

вують зелені нездерев янілі пагони рослини (Herba Ephedrae). Заготовляти сировину починають у квітні й закінчують пізно восени, припиняючи її лише на період росту нових гілочок (приблизно з середини травня і до кінця червня). Сушать сировину прямо на полі, складаючи стіжками завширшки 1 м, заввишки 1 —1,5 м довільної довжини. Сухої сировини виходить 50—60 % . Строк придатності — 1 рік. Трава ефедри є сировиною для промислового виробництва алкалоїду ефедрину, аптеками не відпускається.

Хімічний склад. Зелені пагони рослини містять алкалоїди (до

3,5 % ), дубильні (до 14 % ) і барвні речовини, аскорбінову кислоту (до 660 мг % ). До складу алкалоїдів входять ефедрин (до 90 %), псевдоефедрин та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання. Терапевтична активність рослини зумовлена наявністю в ній алкалоїду ефедрину, який належить до симпатоміметичних засобів; він спричинює звуження судин, підвищення артеріального тиску, сприяє розширенню бронхів, гальмує перистальтику кишок, трохи збільшує вміст цукру в крові. Крім того, ефедрин стимулює центральну нервову систему, збуджує дихальний центр. Порівняно з адреналіном ефедрин діє слабше, але довше. Застосування ефедрину показане при зниженому артеріальному тиску, колапсі, бронхіальній астмі, коклюші, сінній гарячці, кропив'янці, морській хворобі, при отруєнні наркотиками і снотворними речовинами. Його використовують і коли необхідно розширювати зіниці та звужувати судини В офтальмологічній та оториноларингологічній практиці. Ефедрин входить до складу комплексного протиастматичного засобу теофедрину. Ефедрин має здатність (особливо при передозуванні) спричинювати ряд небажаних токсичних явищ, а саме: нудоту; блювання, запаморочення, серцебиття, артеріальну гіпертензію, нервове збудження, безсоння, тремтіння кінцівок, анурію, гіпергідроз та висипи на шкірі.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — ефедрину гідрохло-рид (Ephedrini hydrochloridum) призначають по 1 таблетці 2—3 рази на день до їди, а для купірування приступу бронхіальної астми вводять підшкірно по 0,5—1 мл 0,5 %-ного розчину. ПРОТИПОКАЗАНО застосовувати ефедрин при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, інфаркті міокарда, кардіосклерозі, гіпертиреозі та цукровому діабеті.
 

эфедра

Наступна сторінка