ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
ки; віночок жовтии, рідше — жовтогарячий. Плід — біб. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Трапляється в Лісостепу, рідше — на Поліссі та в Степу на узліссях, по чагарниках, лісових галявинах, суходільних луках і степових схилах. Сировина. Для виготовлення ліків використовують траву (Herba Ап-thyllidis), зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить флавоноїди, дубильні речовини, аскорбінову кислоту (191 мг%) та інші цінні речовини. Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині рослина відома як така, що має заспокійливі, в'яжучі, сечогінні, загальнозміцнюючі та ранозагоювальні властивості. Настій трави п’ють при безсонні, виразковій хворобі шлунка, захворюваннях нирок і сечового міхура, діабеті, при захворюваннях, спричинених фізичною перенапругою, а також як загальнозміцнюючий засіб після виснажливих хвороб. Дітей напувають настоєм при переляку й епілепсії. У вигляді компресів і примочок настій використовують для лікування ран, виразок, для розсмоктування доброякісних пухлин, при укусах бджіл. Ним полощуть ротову порожнину при запальних процесах. Подрібнену свіжу траву прикладають до наривів і ран для прискорення загоювання їх.

Лікарські форми і застосування.

ЗОВНІШНЬО — настій трави (2 столові ложки трави на півсклянки окропу, настоюють ЗО хв; проціджують) для компресів, примочок і полоскань.
405

ЗАЯЧА КРІВЦЯ

багаторічна трав'яниста рослина родини звіробійних. Те саме, що й звіробій звичайний.

406

ЗАЯЧА РУТКА

багаторічна трав'яниста з приємним запахом рослина родини селерових (зонтичних)! Те саме, що й смовдь гірська.

407

ЗАЯЧИЙ ГОРОХ

багаторічна трав'яниста рослина родини бобових. Те саме, що й еспарцет піщаний.

408

ЗАЯЧИЙ КВАС

багаторічна трав'яниста безстеб-ла рослина родини квасенице-вих. Те саме, що й квасениця звичайна.
 
409

ЗАЯЧЙЙ МАК

багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Те саме, що й горицвіт весняний.

410

ЗАЯЧИЙ ЩАВЕЛЬ

багаторічна трав’яниста безстеб-ла рослина родини квасенице-вих. Те саме, що й квасениця звичайна.

411

ЗАЯЧІ БУРЯЧКИ

дворічна шорстковолосиста трав'яниста рослина родини шорстколистих. Те саме, що й синяк звичайний.

412

ЗАЯЧІ ВУШКА

однорічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Те саме, що й сокирки польові.
 

413

ЗВІРОБІЙ ВИТЯГНУТИЙ

зверобой вытянутый Hypericum elongatum — багаторічна трав'яниста гола зелена рослина родини звіробійних. Стебло 20—40 см заввишки, пряме, циліндричне, з двома невиразними видовженими лініями, вгорі розгалужене. Листки супротивні, цілокраї, короткочерешкові, видовжені, видовженолінійні або широколінійні, тупуваті, з просвітчастими крапчастими залозками, по краях загорнуті. Квітки правильні, двостатеві, зібрані у вузьку рідку витягнуту китицю 12—20 см завдовжки, яка складається з 1—5-квіткових півзонтиків; пелюстки видовжено оберненояйцевидні, в 3—4 рази довші за чашечку, тупі, нерівнобокі, по краях з залозками — чорними, головчастими, на ніжках і з білуватими залозистими рисочками на поверхні. Чашолистки яйцевидні, экраю з рідкими чорними майже сидячими головчастими залозками. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Звіробій витягнутий трапляється на сухих схилах у Гірському Криму (Кримське заповідно-мисливське господарство). Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Звіробій звичайний.
 

язвенник многолистный

Наступна сторінка