ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
416

ЗЕМЛЯНИЙ ЛАДАН

багаторічна трав'яниста рідко-опушена рослина родини губоцвітих. Те саме, що й зеленчук жовтий.
 

417

ЗЕНЗІВЕР

одно- або дворічна (дуже рідко — багаторічна) трав'яниста рослина родини мальвових. Те саме, що й калачики лісові.
 

418

ЗИГАДЕНУС СИБІРСЬКИЙ

зигаденус сибирский Zygadenus sibiricus — багаторічна цибулинна рослина родини лілійних. Має видовжено-яйцевидну цибулину, з чорно-бурими залишками листків. Стебло прямостояче, просте, 20—80 см заввишки. Листки лінійні, загострені, до основи звужені, скупчені в нижній частині стебла. Квітки двостатеві, правильні, білувато-зеленаві, зібрані в нещільну китицевидну волоть. Плід — коробочка. Цвіте у травні.

Поширення. Росте по рідколіссю, чагарниках, по сухих луках на сході Європейської частини СРСР. Сировина. Для виготовлення ліків використовують траву, яку заготовляють у червні — липні. Зрізають усю надземну частину рослини і сушать під наметом на вільному повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить понад 0,1 % алкалоїдів (зигаденін та інші).

Фармакологічні властивості і використання. Алкалоїди рослини виявляють виражений вплив на центральну нервову систему, мають інсектицидні властивості. Мазь використовують як знеболюючий засіб при невралгіях і ревматизмі. Настойку або настій використовують як протипаразитар-ний засіб проти головних і лобкових вошей. Інсектицидні властивості рослини використовують у боротьбі з шкідниками сільськогосподарських рослин (з гусінню білянок, кільчастого шовкопряда тощо) і паразитами сільськогосподарських тварин (наприклад, з личинками шкірного гедзя). Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — мазь (20 г подрібненої трави розтирають з 50 г смальцю) для розтирань; настойку (50 г трави на 100 мл спирту) для витирання тіла; настій (1 чайна ложка сировини на 200 мл окропу) для витирання і миття голови. Рослина отруйна, використання потребує обережності.
 

419

ЗИЗИФУС СПРАВЖНІЙ,

китайський фінік, унабі, ююба; зизифус настоящий Ziziphus jujuba — колючий розлогий кущ або невелике (до 3 м заввишки) дерево родини жостерових. Листки чергові, короткочерешкові, шкірясті, широколанцетні або видовжено-яйцевидні, по краю тупопилчасті. Квітки двостатеві, дрібні, зеленуваті, п'ятичленні, пазушні, в пучках. Плід — куляста або видовжена кістянка, з червоно-коричневою або жовтою глянцевою шкіркою, з м'ясистим солодким білим або світло-зеленим мезокарпієм і кам'янистим ядром. Цвіте у травні — липні. Плоди достигають у серпні — жовтні.

Поширення. Зизифус справжній дико росте в Середній Азії; в Криму трапляється в колекціях науково-дослідних установ, на ділянках садоводів-аматорів.

Сировина. Для лікарських потреб використовують зрілі плоди (Fruc-tus jujubae) і листя, яке збирають під час плодоношення рослини і сушать у затінку. Плоди вживають свіжими, сушеними, в'яленими, використовують у кондитерському і консервному виробництвах. Сушать плоди після інактивації ферментів шляхом витримування їх протягом 1—2 хвилин в окропі. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. У плодах і листі зизифуса справжнього є дубильні і смолисті речовини, флавоноїди, аскорбінова кислота, каротин, кумарини, цукри, органічні кислоти, ефірна олія. Поряд з цим плоди містять пектини, жирну

олію, солі калію і фосфору, а листя — анестезуючі речовини. Вміст аскорбінової кислоти становить; у свіжих плодах — 700—900 мг% , у висушених з інактивацією ферментів плодах — 1500—2000 мг% , у висушених без інактивації ферментів плодах — 5—10 мг% . Фармакологічні властивості і використання. Фармакологічними і клінічними дослідженнями підтверджено діуретичні властивості плодів і листя зизифуса (застосовували 10 % -ний настій). За даними клінічних спостережень, плоди- мають і гіпотензивні властивості. Встановлено, що оптимальний гіпотензивний ефект викликає 10-процентний відвар плодів у дозі 60 мл 4—6 разів на день, а також свіжі плоди чи цукати по 8—10 штук 3—4 рази на день. Зменшення дози викликає менш помітний гіпотензивний ефект, а збільшення її на 25 і 50 % не приводить до достовірного збільшення депресорної дії. Найвиразнішу антигіпертензивну дію зумовлює відвар, значно меншу — свіжі й сушені плоди. Активніший фарма-кодинамічний ефект відвару, можливо, був зумовлений тим, що лікарська форма відвару з фармакологічного погляду є оптимальнішою для прояву його резорбтив-ної дії. Особливо виразний гіпотензивний, гемодинамічний ефект плодів зизифуса спостерігається у хворих з гіпокінетичним типом кровообігу. Поряд з гіпотензивним і гемодинамічним ефектом, фітолікування плодами зизифуса сприятливо діяло і на загально-
 

унабі зизифус настоящий

Наступна сторінка