ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
454

ЗРАДЗІЛЛЯ

багаторічна трав'яниста рослина родини розових. Те саме, що й парило звичайне.

455

ЗУБОВИК

дворічна трав'яниста опушена рослина родини пасльонових. Те саме, що й блекота чорна.

456

ІБЕРІЙКА ГІРКА

иберийка горькая Iberis amara —

однорічна трав'яниста гола або вкрита рідкими волосками рослина родини хрестоцвітих. Стебла прямостоячі, 10—40 см заввишки, ребристі, вздовж ребер опушені з назад відхиленими волосками, вгорі майже голі. Листки чергові, довгасто-клиновидні, тупі; нижні — звужені в довгий черешок, верхні — сидячі, з стеблообгортною основою, спереду з 2—4 відхиленими тупими зубцями, зрідка майже цілокраї. Квітки двостатеві, 4-пелюсткові, зібрані в зонтиковидні ВОЛОТІ; пелюстки 6ІЛІ або блідо-фіолетові, нерівні (у крайових квіток у суцвітті зовнішні пелюстки значно довші за інші). Плід — округлий, стиснутий з боків стручок. Цвіте у червні — . липні.

Поширення. Дико росте в Середній і Південній Європі. На території України розводять у садах як декоративну рослину, інколи дичавіє.

Сировина. Для лікарських потреб використовують траву іберійки (заготовляють під час цвітіння рослини) і насіння. Рослина неофіціальна.

Хімічний склад. Трава іберійки гіркої містить глюкозинолати (головним є глюкоіберин), кукурбі-тацин І, флавоноли (похідні кемпферолу і кверцетину); насіння — глюкоіберин (1,4 % ), глюкохейро-лін та інші глюкозинолати, кукур-бітаніни (кукурбітацин Е, I, J, К). Фармакологічні властивості і використання. Препарати з насіння іберійки виявляють чітку серцеву дію, викликаючи в значних дозах систолічну зупинку серця. В минулому настойку іберійки використовували при хворобах серця, зокрема при грудній жабі. Глюкозинолати насіння виявляють бактеріостатичну дію, а кукурбітані-ни — цитотоксичну. Висока отруйність кукурбітанінів стримує використання їх з лікувальною метою. У зарубіжній народній медицині насіння і траву іберійки використовують у разі необхідності стимулювати виділення шлункового соку і жовчі. Частіше, особливо при захворюваннях пе-

чінки і жовчного міхура, спиртові витяжки іберійки застосовують у поєднанні з іншими лікарськими рослинами (дудник лісовий, кмин звичайний, меліса лікарська, м'ята перцева, ромашка лікарська, солодка гола, чистотіл звичайний). Рослина містить сильнодіючі речовини і потребує обережності при застосуванні її.


457
ІВАН-І-МАРІЯ

однорічна трав'яниста напівпара-зитна рослина родини ранникових. Те саме, що й перестріч гайовий.
 

458

ІВАНОК

багаторічна трав'яниста розсіяно-опушена рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й айстра степова.

459

ІВАН-ЧАЙ

багаторічна трав'яниста рослина родини онагрових. Те саме, що й хамеріон вузьколистий.

460

ІВАСИК

багаторічна трав'яниста розсіяно-опушена рослина родини бобових. Те саме, що й конюшина лучна.

461

ІНДІЙСЬКИЙ ЧАЙ —

багаторічна (в культурі — однорічна) трав'яниста рослина родини губоцвітих. Те саме, що й орто-сифон.

462


ІНЖИР

плодове субтропічне дерево родини шовковицевих. Те саме, що й смоковниця звичайна.
 

иберийка горькая

Наступна сторінка