ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
них шляхів (бронхіт, сухий нестримний кашель, охриплість тощо), при запальних процесах у шлунку і кишечнику та при діареї. Для посилення терапевтичного ефекту квітки й листя калачиків лісових поєднують з квітками гречки звичайної, підбілу звичайного і маку дикого та з травою медунки лікарської. Зовнішньо у вигляді полоскань, обмивань, примочок і припарок калачики лісові використовують при гінгівітах, запальних станах верхніх дихальних шляхів, при ангіні й геморої та для лікування опіків, ран, виразок, різних форм дисгідрозів та інших захворювань шкіри. Часто калачики лісові використовують як замінник алтеї лікарської. До складу лікувально-профілактич-ного раціону включають салати

з молодого листя калачиків. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій квіток або листя (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, настоюють 1 годину) по півсклянки 3 рази на день до їди, підсолоджуючи медом; настій листя (2 чайні ложки сировини на 200 мл холодної кип'яченої води, настоюють 3—5 годин) п’ють ковтками по 1 склянці на день; напар суміші (порівну) квіток калачиків лісових, гречки звичайної, підбілу звичайного, маку дикого і трави медунки лікарської (50 г суміші на 1 л окропу, напарюють у термосі ніч) по 1 склянці 5 раз на день; салат — помите листя калачиків занурюють на 1 хвилину в окріп, подрібнюють, додають цибулі, хрону і солі, перемішують, заправляють вершками (на 100 г листя калачиків беруть 25 г ріпчастої цибулі, 25 г тертого хрону, 20 г вершків та сіль).

ЗОВНІШНЬО — відвар суміші квіток і листя калачиків лісових (по 1 столовій ложці в 1 склянці води) для полоскання і примочок; настій суміші (порівну) квіток калачиків лісових, алтеї лікарської, бузини чорної і дивини густоквіткової (1—2 чайні ложки суміші на 200 мл окропу) для полоскання і примочок; теплий залишок після проціджування настою квіток або листя калачиків прикладають до опіків 2—3 рази на день у вигляді припарок; настій пелюсток калачиків (дві пучки на 200 мл окропу, настоюють 10 хвилин) використовують теплим для компресів при. тріщині заднього проходу (Fissura апі); лосьйон •— 2 столові ложки листя калачиків лісових настоюють на 300 мл холодної кип'яченої води 1 годину і використовують для компресів (примочок) при надмірній жирності шкіри обличчя; суміш трави калачиків лісових (200 *г), трави полину звичайного, квіток ромашки лікарської, зерна вівса посівного (по 150 г) заливають 5 л окропу, настоюють протягом дня, ввечері кип'ятять і додають до ванни, яку приймають на ніч при збільшенні селезінки (тривалість процедури — 20—ЗО хвилин).
 
475

КАЛАЧИКИ МАВРИТАНСЬКІ,

мальва мавританська; просвирник мавританский Malva mauritiana — дворічна трав'яниста розсіяново-лосиста або майже гола рослина родини мальвових. Стебло прямостояче, циліндричне, просте або від основи розгалужене, 50—150 (250) см заввишки. Листки чергові, довгочерешкові, 5—7-лопатеві, округлі, при основі густоопушені, по краю зарубчасто-зубчасті. Квітки правильні, двостатеві, на довгих квітконіжках, по 2—5 у пазухах листків; віночок — з 5 великих, широкооберненояйцевид-них, угорі злегка виїмчастих, фіо-летово-пурпурових, з темними жилками пелюсток, у 4—5 раз довших за чашечку. Плід — з численних розміщених кільцем пло-диків-сім'янок. Цвіте у липні —• серпні.

Поширення. Калачики мавританські трапляються на засмічених місцях, біля тинів, на городах, у садах, по ярах, на луках по всій території України.

Заготівля і зберігання — усе так, як у статті Калачики лісові. Хімічний склад. Усі частини рослини, особливо коріння, містять слизові речовини.

Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування —: усе так, як у статті Калачики лісові. Коріння калачиків мавританських часто використовують як замінник коріння алтеї лікарської.
 

476

КАЛАЧИКИ НЕПОМІТНІ

просвирник пренебрежённый Malva neglecta — одно-, дво- або багаторічна сірувата розсіяножорстковолосиста рослина родини мальвових. Стебла лежачі або висхідні, циліндричні, від основи дуже, розгалужені, 10—45 см заввишки. Листки чергові, довгочерешкові, округлі до майже нирковидних, по краю дрібнозубчасті, при основі — виїмчасті, 5—7-лопатеві, з яйцевидно - ланцетними прилистками. Квітки правильні, двостатеві, блі-до-рожеві, на циліндричних квітконіжках, по 3—4 або цілими пучками в пазухах листків; пелюстки яйцевидні, глибоковиїмчасті,. в 2—3 рази довші за чашечку. Плід розпадається на 14 (12— 16) плодиків-сім'янок. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Калачики непомітні трапляються всюди на подвір'ях, при дорогах, на засмічених місцях як звичайний бур'ян по всій території України.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують листя або всю надземну частину (траву), які заготовляють під час цвітіння рослини. Зібрану сировину попередньо пров'ялюють на сонці, а потім досушують під укриттям на вільному повітрі. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Уся рослина містить слизові й дубильні речовини; листя — аскорбінову кислоту (до 200 мг%), токоферол, каротин; насіння — жирну олію (до 17,7 % ). Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — так, як у статті Калачики лісові.
 

просвирник

Наступна сторінка