ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
627

ЛИПА КАВКАЗЬКА

липа кавказская кавказская Tilia begoniiioha, синонім — Г. caucasica —

високе (до ЗО м заввишки) дерево родини липових. Листки чергові, яйцевидні, яснонерівнобокі, біля основи більш-менш зрізані, по краю гострозубчасті, зубці поступово витягнуті в довгий гострячок. Квітки правильні, в півзонтиках, пелюстки жовті, на верхівці дещо зубчасті. Плід — горішок, кулевидної або видовженої форми. Цвіте у червні — липні. Поширення. Трапляється в Гірському Криму в лісах. Культивують у парках Південного берега Криму, в ботанічних садах. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Липа серцелиста.

628

ЛИПА ПУХНАСТА

липа пушистая Tilia tomentosa, синонім — Т. argentea —

високе (до ЗО м заввишки) дерево родини липових. Молоді гілки і бруньки опушені. Листки чергові, серцевидні, по краю гостропил-часті, зверху — темно-зелені, зісподу — тонкобілоповстисті від зірчастих волосків. Квітки правильні, ясно-жовті, зібрані по 5— 10 у півзонтики; квітконіжки густоопушені. Плід — горішок, з дерев'янистим оплоднем. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Росте в широколистяних лісах, по чагарниках на Закарпатті та в Одеській області. Вирощують у садах і парках. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Липа серцелиста.
 

629

ЛИПА СЕРЦЕЛИСТА

липа сердцелистная Tilia cordata —

високе (до 25 м заввишки) дерево родини липових. Листки чергові, округлі або довгасті, з серцевидною основою і відтягнуто загостреною верхівкою, по краю зарубчасто-пилчасті; зверху — блискучі і ясно-зелені; зісподу — сизі, з борідками рижих волосків у кутах жилок; черешок дорівнює або довший за половину довжини пластинки. Квітки правильні, двостатеві, п'ятичленні, в пазушних З—15-квіткових щитковидних півзонтиках; пелюстки жовто-білі, оберненояйцевидні. Плід — яйце-видно-кулястий, невиразногран-частий, опушений, з крихким оплоднем горішок. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Липа серцелиста росте майже по всій території України в лісах, по чагарниках. Як декоративну рослину її культивують у садах і парках та на вулицях міст.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують суцвіття разом з приквітками, відомі під назвою «липовий цвіт» (Flores Tiliae), а також бруньки

і плоди. Збирають липовий цвіт, коли більшість квіток розкриється, а решта перебуває у стадії бутонізації. Сушать його в затінку на відкритому повітрі або р 'добре провітрюваних приміщеннях, розкладаючи тонким (3—5 см завтовшки) шаром і слідкуючи, щоб сировина не пересохла (на

липа кавказская

Наступна сторінка