ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
671

МАЙОРАН САДОВИЙ

майоран садовый Majorana hortensis — багаторічна (в культурі — однорічна) трав'яниста, густо вкрита сріблясто-сірими волосками рослина родини губоцвітих. Стебло прямостояче, галузисте, 20—50 см заввишки, біля основи дерев'яніюче. Листки черешкові, дрібні, супротивні, еліптичні або лопатковидні, цілокраї, з численними залозками. Квітки дрібні, неправильні, двостатеві, зібрані в довгасті колосовидні пучки, розміщені по 3—5 на кінцях головного стебла або його гілок; віночок не-виразнодвогубий, білий, блідо-ліловий або рожевий. Плід складається з 4 однонасінних горішко-видних часток. Цвіте у липні — вересні.

Поширення. Походить з Південно-Західної Азії та Північної Африки. На території України вирощують як ефіроолійну, лікарську і городню рослину.

Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб використовують траву майорану (Herba Majoranae).

Заготовляють сировину під час цвітіння рослини, зрізуючи об-листнену частину стебел. Зібрану траву зв'язують у пучки й розвішують для сушіння в провітрюваному приміщенні або у затінку на відкритому повітрі.

Штучне сушіння проводять при температурі 35—40°. Після сушіння листя і суцвіття відокремлюють від стеблових частин і зберігають у добре закритих банках або бляшанках. Сухої сировини виходить 10 %. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава майорану містить ефірну олію (0,15—

0,70%), дубильні речовини (0,9 % ), рутин (127 мг% ), каротин (до 5,5 мг% ), аскорбінову кислоту (до 44 мг% ), пектин, пентозани, слиз та гіркоти. Головними складовими частинами ефірної олії є терпінен, пінен, сабінен, терпінеол, терпіненол та борнеол.

Фармакологічні властивості і використання. Майоран садовий заспокійливо діє на центральну нервову систему, стимулює діяльність шлунка і кишечника, зменшує спазми при колітах, виявляє жовчогінну та діуретичну дії. Всередину настій трави майорану приймають при різних неврозах, мігрені, нервовому безсонні, при ахілії, блюванні, болях у шлунку, кишковій коліці та при метеоризмі, для збудження апетиту та як засіб, що регулює менструації. Зовнішньо, у вигляді ванн, майоран вживають при сверблячці та кропив'янці. В останньому випадку заразом проводять і пероральне
лікування. У болгарській народній медицині майоран садовий використовують нарівні з материнкою звичайною. Майоран вживають і як приправу в кулінарії та консервному виробництві, для виготовлення лікерів і наливок та як сировину для добування запашної ефірної олії (Oleum Majoranae). Препарати майорану протипоказані при вагітності.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, настоюють 1 годину, проціджують) по півсклянки 4 рази на день до їди; 2 чайні ложки суміші (порівну) трави майорану садового, листя шавлії лікарської і м'яти перцевої та квіток лаванди колоскової настоюють 20 хвилин на склянці окропу й випивають за один раз увечері після їди при гастро-кардіальному симптомоком-плексі.

ЗОВНІШНЬО — настій трави (100— 200 г сировини на 2—3 л окропу) для лікувальної загальної ванни.
672

МАК ВОРОНІЙ —

одно- або дворічна трав'яниста рослина родини макових. Те саме, що й мачок жовтий.

673

МАК ДИКИЙ,

мак-самосійка; мак-самосейка Papaver rhoeas — однорічна трав'яниста відстовбур-ченоволосиста рослина родини макових. Стебло прямостояче, розгалужене, 25—80 см заввишки. Листки чергові, перисторозсіче-ні, з видовжёноланцетними, над-різанозубчастими частками, з яких верхівкові довші за бічні. Квітки великі (3—5 см у діаметрі), двостатеві, правильні, 4-пелюст-кові, одиничні на вершку стебла й гілок; пелюстки яскравочер-воні, рідше — рожеві або білі, здебільшого з чорною плямою біля основи, в ширину більші, ніж у довжину. Плід — широ-коеліпсоїдна коробочка, при основі звужена в добре помітну ніжку. Цвіте з другої половини червня по серпень.

Поширення. Мак дикий росте розсіяно по всій території України як бур'ян на полях, на межах і засмічених місцях, уздовж доріг, на кам'янистих схилах. Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб заготовляють пелюстки (Flores Rhoeados) і макові головки (плоди). Пелюстки збирають у суху сонячну погоду з повністю розкритих квіток і швидко висушують у затінку, розстелюючи дуже тонким (1 —
2 см завтовшки) шаром. Сухих пелюсток виходить 10—11 % . Макові головки зрізують у період неповного достигання (у липні), коли вони починають набувати солом'яно-жовтого кольору. Сушать їх у затінку або в теп-

мак-самосейка

Наступна сторінка