ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
728

МІШЕЧКИ

однорічна трав'яниста гола роз-сіяноопушена рослина родини капустяних (хрестоцвітих). Те саме, що й грицики звичайні.

729

могильник

вічнозелений півкущик родини барвінкових. Те саме, що й барвінок малий.

730

МОГИЛЬНИК СТЕПОВИЙ

багаторічна трав'яниста гола рослина родини паролистових. Те саме, що й гармала звичайна.

731

МОКРЕЦЬ

трав'яниста рослина родини гвоздикових. Те саме, що й зірочник середній.
 
732

МОЛОДИЛО ПАРОСТКОВЕ,
доля;
молодило отприсковое Jovibarba sobolifera, синонім — Sempervivum soboliferum — багаторічна трав'яниста м'ясиста рослина родини товстолистих. Стебло прямостояче, залозисто-опушене, облистнене, 10—25 (40) см заввишки, з розеткою листків біля основи; неплідні пагони — у вигляді щільних кулястих розеток листків. Листки розетки видовжено-клиноподібні, гострі, голі, з країв війчасті. Квітки актиноморфні (див. статтю Актиноморфна квітка), двостатеві, 6-членні, дзвониковидні, у щитковидних суцвіттях; пелюстки блі-до-жовті або зеленаві, більше як удвоє довші за чашечку, по краю війчасті. Плід — листянка. Цвіте у липні — серпні.

Поширення. Молодило паросткове росте на Поліссі в соснових лісах, на піщаних місцях. Сировина. Для виготовлення ліків використовують свіже листя молодила, яке збирають у липні — серпні. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. У листі молодила є органічні кислоти, серед яких найбільше яблучної. Фармакологічні властивості і використання. При серцевій недостатності вживають свіже молоде листя з медом або цукром. До ран, які довго не гояться, прикладають свіжу потовчену траву, змішану з свинячим смальцем.
 

733

МОЛОДИЛО ПОКРІВЕЛЬНЕ

молодило кровельное Sempervivum tectorum — багаторічна трав'яниста рослина родини товстолистих. Стебло пряме, залозисто-опушене, облистнене, 24—45 см заввишки, з розеткою листків біля основи; неплідні пагони — у вигляді щільних кулястих розеток листків. Листки розетки з обох боків голі, лише з країв кор'отковійчасті, довгасті або оберненояйцевидні, з загостреною червонястою верхівкою. Квітки актиноморфні (див. Актиноморфна квітка), двостатеві, 12-членні, зірчасті, у щитковидних суцвіттях; пелюстки рОЖЄВО-фіолетові, лінійно-ланцетні, загострені, волохаті, вдвоє довші за чашечку. Плід — листянка. Цвіте у липні — вересні.

Поширення. Молодило покрівельне походить з гір Середньої Європи. На території України його вирощують як декоративну рослину; іноді воно трапляється здичавіло на мурах, дахах і на кам'янистих місцях.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують свіже листя молодила, яке збирають у липні — вересні. Інколи використовують і сухе листя. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. У листі молодила є дубильні речовини, смоли, органічні кислоти й седогептоза.
 

молодило

Наступна сторінка