ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
747

МОХ СФАГНОВИЙ

рід багаторічних трав'янистих рослин родини сфагнових. Те саме, що й сфагн.
 

748

МОХ ТОРФОВИЙ

рід багаторічних трав'янистих рослин родини сфагнових. Те саме, що й сфагн.

749

МУДНИК

багаторічна трав'яниста кореневищна рослина родини білозеро-вих. Те саме, що й білозір болотний.


750

МУХОЛОВКА

багаторічна трав'яниста рослина родини росичкових. Те саме, що й росичка круглолиста.
 

751

МУХОМОР ЧЕРВОНИЙ,

маримуха; мухомор красный Amanita muscaria — гриб родини мухоморових. Шапинка 5—15 см у діаметрі, у молодих грибів майже куляста, у зрілих — опукло- або плоскорозпро-стерта, з тонким рубчастим краєм, яскраво-червона або оранжева, з численними білими або жовтуватими пластівцями, які після дощу часом зникають; пластинки густі, тонкі, вільні, білі. Спорова маса біла. Ніжка циліндрична, з великою бульбою, щільна, пізніше з порожниною, 5—13 (18) см заввишки і 1—3 (4) см завтовшки, з широким білим (по краю жовтим) кільцем у верхній частині; піхва приросла, має вигляд концентричних, бородавчасто-лускатих смуг. М'якуш білий, під шкіркою шапинки — жовтуватий, без виразного запаху.

Поширення. Мухомор червоний росте по всій території України у хвойних і листяних лісах з липня по листопад.

Сировина. Використовують свіже плодове тіло гриба.

Хімічний склад. У плодовому тілі мухомора є алкалоїди муска-зон і мускімол, іботенова кислота й мікоатропін.

Фармакологічні властивості і використання. У народній медицині настойку гриба на горілці використовують для розтирання при ревматизмі. В гомеопатії з мухомора червоного приготовляють препарат Agaricus muscarius, який застосовують при спазмах судин, епілептичному і хореатичному станах, множинному склерозі й ангіні та при функціональних порушеннях діяльності спинного мозку й тяжкому перебігу клімаксу. В побуті мухомор червоний використовують як інсектицидний засіб. Для знищення мух готують міцний відвар, невелику кількість якого наливають у неглибоку тарілку й підсолоджують цукром, а зверху кладуть фільтрувальний папір так, щоб він дещо виступав за краї тарілки. Замість відвару в тарілку можна насипати дрібненькі кусочки гриба, залити їх невеликою кількістю підсолодженої води або молока, а зверху так само покласти фільтрувальний папір. Споживаючи розчини, мухи гинуть. Свіжим соком або вареним грибом (у вигляді кашкоподібної маси) змащують місця скупчення клопів.

Мухомор червоний — смертельно отруйний гриб. При маніпуляціях з ним слід бути обережним, а розставляючи приманки для мух, треба слідкувати, щоб до них не мали доступу діти.
 

лентец крупитчатый маримуха; мухомор красный

Наступна сторінка