ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
 1 9

АКОНІТ МАЛЕНЬКИЙ

аконит низкий Aconitum попит — багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Корені рі-повидно потовщені. Стебло прямостояче, у верхній частині волосисте, ЗО—40 см заввишки. Листки яйцевидно-округлі, глибоко 5—7-роздільні, частки сегментів вузь-коланцетні або лінійні, часточки їхні вузьколінійні. Квітки зигоморфні, фіолетові або голубі, в простому або трохи розгалуженому суцвітті — короткій верхівковій небагатоквітковій китиці. Плід — збірний, з голих листянок. Цвіте у липні — серпні. Поширення. Трапляється в Карпатах на гірських луках і кам'янистих схилах. Використовується в народній медицині нарівні з аконітом джун-гарським. Смертельно отруйна рослина!

20

АКОНІТ МІЦНИЙ

аконит крепкий Aconitum iiimum — багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Корені ріпо-видно потовщені. Стебло прямостояче, здебільшого просте, голе, 75—125 см заввишки. Листки черешкові, пальчастороздільні, округлі, з ширококлиновидно-ром-бічними сегментами. Квітки зигоморфні (див. Зигоморфна квітка), 18—25 мм завдовжки, темно-фіолетові, в розгалуженоволоти-стих суцвіттях. Плід — збірний, з листянок. Цвіте у липні — серпні.

Поширення. Трапляється в Карпатах на гірських луках і кам'янистих схилах.

Використовується в народній медицині нарівні з аконітом джун-гарським. Смертельно отруйна рослина!
 21

АКОНІТ СТРОКАТИЙ,

аконіт стрункий; аконит пёстрый Aconitum vaiiegatum, синонім — A. giacile — багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Корені ріпо-видно потовщені. Стебло голе, з майже горизонтально відхиленими гілочками, 60—150 см заввишки. Листки пальчасто 5— 7-розсічені. Квітки голубі або синюваті, в розлогій китиці. Плід — збірний, з голих або слабо-опушених листянок. Цвіте у липні — серпні.

Поширення. Трапляється в Карпатах і в західних районах. Лісостепу в лісах і по чагарниках. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Аконіт джунгарський, але використовується ця рослина лише в народній медицині. Смертельно отруйна рослина!
22

АКОНІТ СТРУНКИЙ —

багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Те саме, що й аконіт строкатий.
 
 23 АКТЕЯ КОЛОСИСТА,

боже тіло, злі ягоди; воронец колосовидный Actaea spicata — багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих, з багатоголовим кореневищем, з неприємним запахом. Стебло пряме, розгалужене, гладеньке або сла-боопушене, біля основи — з бурими лусками, ЗО—80 см заввишки. Листки чергові, черешкові, двічі трійчастоперисті. Квітки дрібні, правильні, 4—6-пелюст-кові, білі, у китицевидному суцвітті. Плід — довгаста чорна ягода. Цвіте у травні — червні. Поширення. Росте на вододілах та схилах річкових долин, у тінистих широколистяних лісах у лісових районах Лісостепу і в Карпатах.

Сировина. Народна медицина використовує корені, надземну частину і плоди. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. А. к. потребує дальшого вивчення. Рослина містить алкалоїди. В коренях і плодах знайдено сапоніни, трансако-нітову кислоту; в плодах і насінні — речовини з подразнювальною і наркотичною дією; в насінні є жирна олія; в листках — аскорбінова кислота. Фармакологічні властивості і використання. Препарати А. к. виявляють гіпотензивну, седативну і протималярійну дію. У вітчизняній і зарубіжній народній медицині корені А. к. використовують для лікування ревматизму, базедової хвороби, астми і малярії, при укусах отруйних змій, а також як седативний, проносний та блювотний засіб; надземну частину — при мігрені, носових кровотечах, при деяких психічних і при венеричних захворюваннях та епілепсії; ягоди — при порушенні обміну речовин, при головних болях, артриті й анемії. В народній медицині Сибіру траву і ягоди А. к. використовують для лікування задавненого раку шлунка.
 

воронец колосовидный

 

Наступна сторінка