ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

течі з шлунка і кишок; столову ложку суміші кореневищ перстачу прямостоячого, плодів кмину звичайного, листя шавлії лікарської та квіток цмину піскового, взятих у співвідношенні 1 : 1 : 5 : 2, кип'ятять в 1 склянці води 5—7 хвилин, проціджують і п'ють по чверті склянки за ЗО хвилин до їди при хворобах печінки, що супроводяться жовтяницею. ЗОВНІШНЬО — змащування маззю (5 г дрібно посічених свіжозібраних кореневищ варять 5 хвилин у склянці коров'ячого масла, проціджують); присипання порошком з кореневищ; обмивання, примочки, компреси і спринцювання відваром кореневищ (спринцюються двічі на добу теплим розчином, який готують розведенням відвару кореневищ кип'яченою водою у співвідношенні 1:4).
 

864

ПЕРСТАЧ СРІБЛЯСТИЙ,

розтопир;

лапчатка серебристая Potentilla argentea — багаторічна кореневищна трав'яниста з густим повстистим опушенням рослина родини розових. Стебло прямостояче, тонке, 10— ЗО см заввишки. Листки пальчасто-п'ятироздільні (верхні — трійчасті), зверху голі чи роз-сіяноволосисті, яскраво-зелені, з полиском, зісподу — білуватопов-стисті; прикореневі листки — на довгих черешках, у період цвітіння рослини вони в'януть і відмирають; стеблові — численні, ко-роткочерешкові, малозубчасті, з неоднаковими, по краю загорнутими зубцями; верхні — сидячі. Квітки правильні, двостатеві, 9— 12 мм у діаметрі, світло-жовті, в розчепіреному волотисто-щитковидному суцвітті; чашолистків і пелюсток по 5. Плід складається 3 ГОрІШКОВИДНИХ сім'янок; зав’язь і сім'янки голі. Цвіте у червні — липні. Поширення. Перстач сріблястий росте по всій території України, крім крайнього Степу, на лісових галявинах, уздовж просік, на луках і лісових пасовищах. Заготівля і зберігання. Для ви-
 

заготовлення ліків використовують траву перстачу. Збирають її під час цвітіння рослини, зрізуючи стебла без грубих прикореневих частин, і сушать під укриттям на вільному повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях, розстеливши тонким шаром на папері чи тканині. Готову сировину зберігають у сухому приміщенні, яке треба провітрювати. Строк придатності — 3 роки. Хімічний склад. Трава перстачу містить значну кількість дубильних речовин та аскорбінову кислоту.

Фармакологічні властивості і використання. Перстач сріблястий має добре виражені в'яжучі, кровоспинні, протизапальні та бактерицидні властивості. Зважаючи на це, настій трави перстачу дають пити при анацидному гастриті, проносі, дизентерії, геморої й гематурії, при простудних захворюваннях, ревматизмі й міозиті та як протиглисний засіб. Трава перстачу входить до складу мікстури Здренко, яку використовують як симптоматичний засіб при папіломатозі сечового міхура й анацидних гастритах. Використовують перстач і для місцевого лікування: для полоскання ротової порожнини і горла при запаленнях слизової оболонки,кровоточенні ясен і при ангіні та для компресів при запаленні повік.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 столова ложка сировини на 200 мл окропу, настояти у термосі 2 години, процідити) по чверті склянки 4 рази на день за ЗО хвилин до їди.

ЗОВНІШНЬО — використовують настій трави (готують, як у попередньому прописі) для полоскання і компресів.
 

865

ПЕРСТЕНЕЦЬ

однорічна безхлорофільна паразитна рослина родини повитице-вих. Те саме, що й повитиця європейська.

866

ПЕРЧИЦЯ

однорічна трав'яниста рослина з голими, здебільшого розгалуженими стеблами і яйцевидно-ланцетними цілокраїми листками, родини пасльонових. Те саме, що й перець стручковий однорічний.

867

ПЕТРОВІ БАТОГИ

багаторічна трав'яниста з довгим стрижневим коренем рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й цикорій дикий.

лапчатка прямостоячая лапчатка серебристая

Наступна сторінка