ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

хворюваннях, що супроводяться кашлем, коклюші, фарингітах, ларингітах, бронхітах і бронхіальній астмі. У народній медицині, крім того, препарати росички використовують як седативний (при неврастенії та надмірній збудливості нервової системи), протисудомний (при епілепсії), гіпотензивний та кровоспинний (при кровохарканні) засіб, при атеросклерозі, цукровому діабеті, початковій стадії водянки, хронічних проносах і дизентерії. Великі дози росички можуть спричинити подразнення дихальних шляхів, кровотечу з носа, блювоту, пронос, подразнення або навіть вкривання виразками слизових оболонок ротової порожнини і шлунка. Протипоказано вживати росичку при гіпотонії. Слід пам'ятати, що препарати росички (навіть терапевтичні дози) забарвлюють сечу в темний колір. Свіжий сік рослини використовують як зовнішній засіб для лікування бородавок, мозолів і затверділос-тей шкіри, мікозів та закапують в очі з більмом.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО —настій трави (1 столову ложку сировини настоюють 2 години на 400 мл окропу, проціджують) по півсклянки 3 рази на день до їди, підсолоджуючи медом або цукром; настойку (готують у співвідношенні 1:5) по 10—15 крапель 3—4 рази на день.
 

1007

РОСИЧКА ОБЕРНЕНОЯЙЦЕВИДНА

росянка обратнояйцевидная Drosera obovata — багаторічна трав'яниста комахоїдна рослина родини росичкових. Стебла квітконосні, прямі, вищі за листки. Листки — в прикореневій розетці, довгочереш-кові, оберненояйцевидні, спрямовані вгору, зверху і з країв вкриті головчастими червоними залозистими волосками. Квітки дрібні, двостатеві, правильні, 5-пелюсткові, білі, в однобічних китицях на верхівці квітконосної стрілки. Плід — коробочка. Цвіте у липні — серпні. Поширення. Трапляється зрідка на Львівщині, Волині, в околицях Києва і Харкова, в заболочених хвойних лісах, на сфагнових лісових болотах і на торфовищах.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Росичка круглолиста.
1008

РОСИЧКА ПРОМІЖНА —

багаторічна трав'яниста комахоїдна рослина родини росичкових. Те саме, що й росичка середня.

1009

РОСИЧКА СЕРЕДНЯ,

росичка проміжна; росянка промежуточная Drosera intermedia — багаторічна трав'яниста комахоїдна рослина родини росичкових. Стебла квітконосні, при основі здебільшого дуговидно зігнуті, висхідні, 3—12 см заввишки, безлисті, вищі за листки. Листки — в прикореневій розетці, довгочерешкові, клиновидно-оберненояйцевидні, спрямовані вгору, зверху і з країв вкриті головчастими червоними залозистими волосками. Квітки дрібні, двостатеві, правильні, 5-пелюст-кові, білі, в однобічних китицях на верхівці квітконосної стрілки. Плід — коробочка (борозенчаста, грушовидна). Цвіте у червні — липні.

Поширення. Трапляється зрідка на Поліссі і в північній частині Лісостепу (переважно на Правобережжі), в заболочених хвойних лісах, на сфагнових лісових болотах і на торфовищах. Рідкісна, зникаюча болотна рослина. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Росичка круглолиста.

1010

РУМ'ЯНКА —

однорічна рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й ромашка лікарська.

1011

РУМ’ЯНКА ЗЕЛЕНА —

однорічна дуже ароматична рослина родини айстрових. Те саме, що й ромашка без'язичкова.

1012

РУРЕГА —

листопадне дерево, рідше кущ родини розових. Те саме, що й абрикос звичайний.
 

росянка

Наступна сторінка