ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

5-лопатеві за формою, серединні — видовженоеліптичні або ланцетні, трироздільні або трилопатеві, з широкими довгастими зубчастими частками; верхівкові — трилопатеві або цілісні, з двома боковими, вперед спрямованими зубцями. Квітки неправильні, сидячі, в густих багатоквіткових кільцях на верхівках пагонів,- віночок двогубий, ясно-рожевий, 8,5—9,5 мм завдовжки. Плід складається з 4 однонасінних горішковидних часток. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Собача кропива звичайна росте розсіяно в Лісостепу і Степу на засмічених місцях, лісових галявинах, вирубках. У спеціалізованих радгоспах рослину культивують.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують траву собачої кропиви (НегЬа Leonuri cardiacae), зібрану на початку цвітіння рослини. Зрізають верхівки рослин завдовжки до 40 см і завтовшки не більше

5 мм і сушать у затінку, розстилаючи тонким шаром і часто перегортаючи, щоб не почорніли. Штучне сушіння проводять при температурі 50—60°. Сухої сировини виходить 20—25 % . Зберігають її в сухих приміщеннях. Строк придатності — 3 роки. Сушена трава собачої кропиви є у продажу в аптеках.

Хімічний склад. Трава собачої кропиви звичайної містить алкалоїди леонурин і леонуридин (разом до 0,4 % ), амін стахідрин, флавоноїди (квінквелозид, рутин, кверцитрин та інші), сапоніни, дубильні речовини (близько 5% ), ефірну олію (до 0,05 % ), органічні кислоти (яблучна, винна, лимонна, урсолова, ванілінова, р-кума-рова), гіркі й цукристі речовини, вітаміни (А, Е, С) та мінеральні солі (калій, кальцій, натрій, сірка). Фармакологічні властивості і використання. Препарати собачої кропиви звичайної за характером дії на організм людини близькі до препаратів валеріани лікарської. Вони мають спазмолітичні, седативні й гіпотензивні властивості, уповільнюють серцевий ритм, збільшують силу серцевих скорочень, виявляють слабку діуретичну дію, регулюють менструальний цикл і функції травного апарату. їх застосовують при кардіосклерозі, підвищенні артеріального тиску, стенокардії, міокардиті, кардіоневрозі, надмірній нервовій збудливості, особливо, коли вона пов'язана у жінок з клімактерієм, а у чоловіків — з гіпертрофією простати у разі психастенії й неврастенії, що супроводиться безсонням, відчуттям напруженості й підвищеною реактивністю, та при вегетоневрозах. Препарати собачої кропиви
 

показані й при епілепсії, гіпо-менструальному синдромі, базе-довій хворобі (уповільнюється серцебиття, зумовлене підвищеною діяльністю щитовидної залози, знижується нервове збудження), при шлунково-кишкових захворюваннях (спазм м'язів шлунка, хронічні запалення товстої кишки). Слід відзначити, що при серцево-судинних неврозах і деяких інших серцевих захворюваннях препарати з собачої кропиви діють ефективніше, ніж препарати валеріани лікарської або конвалії звичайної. Трава собачої кропиви входить до складу заспокійливого чаю, який застосовують при збудженні нервової системи і безсонні. Використовують рослину і в гомеопатії. При зовнішньому використанні препарати собачої кропиви виявляють протизапальну, антибактеріальну і ранозагоювальну дію.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави— Infu-sum herbae Leonuri (15 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці З—4 рази на день до їди; настойку — Tinctura Leonuri (готувати на 70 % -ному спирті у співвідношенні 1:5) по ЗО—50 крапель 3—4 рази на день; екстракт собачої кропиви рідкий — Extractum Leonuri fluidum по 15—20 крапель З—4 рази на день; суміш трави собачої кропиви звичайної, звіробою звичайного і деревію звичайного, листя м'яти перцевої і горіха волоського та квіток ромашки лікарської, взятих у співвідношенні 2:2:1:1:1:1, готують як настій (півтори столової ложки суміші на 500 мл окропу) і п'ють по 1/2—3/4 склянки 2—3 рази на день за ЗО хвилин до їди при вегетативній дистонії. ЗОВНІШНЬО — столову ложку суміші трави собачої кропиви звичайної, листя подорожника великого і шавлії лікарської, коріння солодки голої, квіток ромашки лікарської, взятих у співвідношенні 2:2:1:1:1, заливають 300 мл окропу, настоюють 1 годину, проціджують і використовують для обмивань і компресів при травматичних ушкодженнях шкіри і при опіках.
 
1068

СОБАЧА КРОПИВА П'ЯТИЛОПАТЕВА

собача кропива волосиста; пустырник пятилопастный Leonurus quinquelobatus, синонім — L. villosus — багаторічна трав’яниста рослина родини губоцвітих. Стебло прямостояче, 25—100 см заввишки, розгалужене, чотиригранне, як і вся рослина опушене відстовбурченими волосками. Листки навхрест супротивні, черешкові; зверху яскраво-зелені, зісподу — білува-то-повстисті; нижні — округлі або яйцевидні, майже до середини п'яти- семипальчасторозсічені, з

серцевидною основою, верхні-

довгасті, трироздільні або трилопатеві, з клиновидною основою. Квітки неправильні, сидячі, зібрані густими кільцями в пазухах листків на верхівках пагонів; віночок двогубий, блідо-рожевий. Плід з 4 однонасінних горішко-видних часточок. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Собача кропива п'ятилопатева росте по всій території України на засмічених місцях, біля доріг, серед чагарників, на узліссях, лісових галявинах і вирубках.

Заготівля і зберігання. Див. статтю Собача кропива звичайна. Хімічний склад. Собача кропива п'ятилопатева має близький до собачої кропиви звичайної хімічний склад, але відрізняється Дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають.

Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе Так, як у статті Собача кропива звичайна.
 

пустырник пятилопастный

Наступна сторінка