ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

свіжою або сушать, розстеливши тонким шаром на папері чи тканині у затінку на вільному повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Сушену траву використовують через 3—5 місяців після збирання. Рослина неофіціальна.

Хімічний склад. Трава еону розкритого містить у-лактон анемонін, сапоніни, кумарини (сліди). У квітках, крім того, є антоціани (глікозид дельфінідину). Фармакологічні властивості і використання. Сон розкритий — дуже давній лікувальний засіб. Особливо ефективним є застосування еону як заспокійливого засобу при підвищеній нервовій збудливості (безсоння, запаморочення, головний біль, судома, невралгія, істерія, дисменорея) та спазмолітичного засобу при захворюваннях дихальних шляхів (коклюш, бронхіти, бронхіальна астма) і мігрені. Крім того, сон розкритий вважається добрим засобом від тахіаритмії, серцевої недостатності, що супроводиться ядухою, асцитом, від глаукоми, запорів, ниркових і печінкових колік. При родових потугах настій трави еону рекомендується вживати як засіб, що зменшує біль і прискорює роди. Препарати еону протипоказані при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки і нирок. При зовнішньому застосуванні препарати еону виявляють антимікробну антифунгальну, подразну й легку анестезуючу дію. Настій трави використовують для промивання ран при перев'язках і для примочок при грибкових ураженнях шкіри, додають до ванн при лікуванні шкірних хвороб. При суглобових ревматичних болях натираються настойкою (див. статтю Сон таврійський) або свіжим соком рослини (свіжий сік подразнює шкіру і може спричинити опіки у вигляді водянистих, а то й кривавих пухирців!). У гомеопатії сон використовують при суглобовому ревматизмі й гінекологічних захворюваннях.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настій сушеної трави (2 чайні ложки сировини на 200 мл холодної води, настояти 12 годин процідити) по чверті склянки 3—4 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — настій сушеної трави (1 столова ложка сировини на 200 мл холодної води, настояти 12 годин, процідити) для обмивань, примочок і компресів; 4 столові ложки сушеної трави варять 3—5 хвилин в 1 л окропу, проціджують і додають до повної ванни. Соном розкритим, який належить до отруйних рослин, користува-і тися треба обережно, не перебільшую-

чи допустимі дози.
 

1084

СОН ТАВРІЙСЬКИЙ

сон Галера; прострел таврический Pulsatilla taurica, синоніми: P. halleri, P. lithophilla — багаторічна трав'яниста відстов-бурченоволохата кореневищна рослина родини жовтецевих. Квітконосне стебло пряме, безлисте, 10—20 см заввишки, одноквіт-кове, з дзвоникуватим покривалом з лінійних, зрослих при основі листочків. Листки приземні, з черешками, одноперисторозсічені, з п'ятироздільними сегментами і ланцетними або лінійно-ланцетними частками. Квітки одиничні, правильні, двостатеві, прямостоячі або трохи пониклі, дзвонико-видні, ЗО—35 мм у діаметрі; оцвітина віночковидна, з 6 лілових, зовні пухнатих листочків. Плід — багатогоріиіок. Цвіте у квітні — травні.

Поширення. Сон таврійський росте в Криму в соснових і дубових лісах і по кам'янистих місцях на яйлі.

Заготівля і зберігання. Див. у статті Сон розкритий.

Хімічний склад ще не вивчено. Фармакологічні властивості і використання. У народній медицині настойку трави еону таврійського призначають усередину як седативний засіб при істерії, дисменореї, надмірній статевій збудливості. Зовнішньо настойку використовують як знеболюючий засіб при суглобовому ревматизмі. Протипоказання — див. у статті Сон розкритий.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настойку свіжої трави (готують у співвідношенні 1:5) по 10 крапель 3—4 рази на день. ЗОВНІШНЬО — натирання настойкою з сухої трави (готують на міцній горілці у співвідношенні 1 : 10). Притаманні рослині токсичні властивості вимагають обережності при її використанні.
1085

СОН ЧОРНІЮЧИЙ,

прострел чернеющий Pulsatilla nigricans — багаторічна трав’яниста кореневищна рослина родини жовтецевих. Квітконосне стебло прямостояче, безлисте; 10—ЗО см заввишки, густом’яковолосисте, од-ноквіткове, з дзвоникуватим покривалом з лінійних м'яковолосистих, зрослих при основі листочків. Листки приземні, з черешками, з'являються до цвітіння або під час цвітіння, спочатку густоволосисті, згодом — майже голі, видовженояйцевидні трій-частоперисторозсічені, з лінійними або вузьколінійними загостреними сегментами. Квітки одиничні, правильні, двостатеві, пониклі, мають вигляд видовженого вузенького дзвоника; оцвітина віночковидна, з 6 яйцевидних або широкояйцевидних, 2—3 см завдовжки, на верхівці назовні відігнутих чорно-фіолетових, зовні пухнатих листочків. Плід — бага-тогорішок. Цвіте у квітні — травні.

Поширення. Сон чорніючий росте по всій території України в соснових лісах, по сухих сонячних схилах і піщаних горбах.
 

прострел

Наступна сторінка