ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
4 7

АПТЕЧНА СКОРОСПІЛКА —

ранньовесняна багаторічна, рідше однорічна трав’яниста рослина родини первоцвітах. Те саме, що й первоцвіт весняний.

48

АРАЛІЯ ВИСОКА,

аралія маньчжурська; аралия высокая Aralia elata, синонім — A. mandshurica —

листопадний, дуже колючий кущ або невеличке дерево родини аралієвих. Стовбур прямий, 1,5 — 5 м заввишки. Листки великі (40—80 см), двічіперистоскладні, довгочерешкові, зібрані в кільце на верхівці стовбура. Квітки дрібні, двостатеві, правильні, зеленаві, зібрані у довгі (до 45 см) густі волоті. Плід — соковита, синьо-чорна кістянка. В умовах Києва цвіте у липні.

Поширення. В дикому стані росте на Далекому Сході. На Україні проходить випробування як інтродуцент у ботанічних садах і дендропарках.

Заготівля і зберігання. Використовують корені завтовшки 2—

4 см, відібрані восени або рано навесні з рослин 5—15-річного віку. Викопані корені старанно очищають від землі, розрізають на куски 10—12 см завдовжки (товсті розщеплюють) і сушать під наметом, у провітрюваних приміщеннях або в сушарках при температурі не вищій за 60 °. Зберігають у сухих приміщеннях. Строк придатності — 2 роки.
Хімічний склад. Корені А. в. містять тритерпенові сапоніни (аралозиди А, В, і С), ефірну олію, смолисті речовини, камедь, білки, крохмаль, вуглеводи та алкалоїд аралін. Фармакологічні властивості і використання. Дослідженнями встановлено стимулюючий вплив препаратів А. в. на центральну нервову систему, їхні кардіотонічну, антистресорну, антиоксидантну, гонадотропну та гіпоклі-кемічну властивості. Препарати А. в. поліпшують загальний стан хворих, стимулюють обмін речовин, покращують апетит, підвищують розумову й фізичну працездатність. ЇХ використовують після контузій мозку, при різноманітних астенічних та депресивних станах організму, при гіпотонічній хворобі, нейроциркуляторній дистонії за гіпотонічним і кардіальним типами, при початкових стадіях атеросклерозу, імпотенції, при деяких функціональних порушеннях нервової системи (особливо таких, що виникли в результаті тривалої розумової та фізичної перевтоми), як реабілітаційний засіб після тяжких хронічних та інфекційних захворювань. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настойку кореня (у співвідношенні 1:5, на 70 % -ному спирті) по 30—40 крапель 2—3 рази на день; сапарал (Saparalum) по 1 таблетці (0,05 г) 2—3 рази на день (зранку і вдень) після їди. ПРОТИПОКАЗАНО вживати препарати А. в. при епілепсії, гіперкінезах, підвищеній нервовій збудливості, безсонні, гіпертонії, перед сном. Небезпечним є й передозовування їх.  49 АРАЛІЯ МАНЬЧЖУРСЬКА —

листопадний колючий кущ або невелике дерево родини аралієвих. Те саме, що й аралія висока.

50 АРАЛІЯ СЕРЦЕВИДНА,

аралія Шмідта; аралия сердцевидная Aralia cordata, синонім — A. schmidtii —

багаторічна трав'яниста рослина родини аралієвих. Стебло просте, голе, 1,5—2 м заввишки. Кореневище товсте, м'ясисте, ароматне. Листки двічітрійчастопе-ристоскладні, довгочерешкові. Квітки дрібні, зеленувато- або жовтувато-білі, двостатеві й тичинкові, зібрані у верхівкове волотевидне суцвіття, що складається з багатьох зонтиків. Інколи в пазухах верхніх листків утворюються додаткові, частіше одиничні зонтики. Плоди ягодоподібні, м’ясисті, чорні, 3—4 мм у діаметрі. Цвіте у липні — вересні.

Поширення. В дикому стані росте на Далекому Сході (південні Курильські острови, Сахалін). На Україні є в ботанічних садах і на дослідних станціях, у окремих аматорів як інтродукована рослина.

Заготівля і зберігання — як у

статті Аралія висока.

Хімічний склад. Корені А. с. містять тритерпенові сапоніни — аралозиди А, В і С, близькі за хімічним складом до панаксо-зидів женьшеня. Серед них переважає аралозид А. Крім цього, в коренях є кумарини, ефірна олія (2 % ) тощо.

Використання. Настойку коренів А. с. використовують нарівні

з настойкою коренів аралії високої за тими самими показаннями, ці настойки майже не різняться за активністю. Разом з тим токсичність настойки А. с. значно нижча порівняно з настойкою аралії високої.

ПРОТИПОКАЗАННЯ такі самі, як і для настойки аралії високої.
 

51АРАЛІЯ ШМІДТА —

багаторічна трав’яниста рослина родини аралієвих. Те саме, що й аралія серцевидна.
 

аралия

Наступна сторінка