ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

1190

ХРІННИЦЯ ПОСІВНА.,

крес-салат; клоповник посевной Lepidium sativum — однорічна трав'яниста гола рослина родини капустяних (хрестоцвітих). Сгебло прямостояче, 20— 40 см заввишки, у верхній частині розгалужене. Прикореневі листки перистороздільні, з оберненояйцевидними суцільними або надрізаними гострими сегментами. Стеблові листки чергові, черешкові або сидячі (верхні), при основі звужені або закруглені; нижні листки перисті або дві-чіперисті, з зубчастими сегментами, серединні — трироздільні, верхні — лінійні, гострі. Квітки правильні, двостатеві, 4-пелюст-кові, зібрані у прості видовжені грона; віночок білий або червонуватий. Плід — округло-овальний стручечок. Цвіте з травня до липня.

Поширення. В дикому стані хрінниця посівна не зустрічається. Походить з Ірану, Середнього і Близького Сходу. На території України хрінницю культивують як овочеву рослину. Зрідка зустрічається здичавілою по забур'янених місцях.

Заготівля і зберігання. З лікувальною метою використовують прикореневе листя, молоді пагони у фазі початку стрілкування і насіння хрінниці. Листя і пагони вживають у сирому вигляді як салат, у суміші з іншими салатами, з бутербродами, як приправу до м'ясних страв і супів тощо. Рослина неофіци-нальна.

Хімічний склад. У надземній частині хрінниці посівної є аскорбінова кислота і каротин (у свіжому листі відповідно 130 і 4,8 мг% ), токофероли, рибофлавін, флавоноїди (глікозиди кемпферолу і кверцетину), гірчична олія (0,1% ), ізотіоціанати (бен-зилглюкозинолат, 2-фенілетил-глюкозинолат; у гідролізаті: бензальдегід, бензиловий спирт, фе-нілацетонітрил, бензилізотіоціа-нат, бензилтіоціанат 3-фенілпро-піонітрил, 2-фенілетилціанід, толуол, бутилацетат, етилбензол,

2-метилбутанол, пентан-1-ол, стирол, цис-З-гексен-1-ол) макро-і мікроелементи (калій, кальцій, залізо, фосфор, йод і ін.). Насіння хрінниці містить тритерпеноїди кукурбітацини, стероїди: p-ситостерин, Д5-авенастерин, кампестерин, 24-метиленхолесте-рин, холестерин, стигмастерин; ізотіоціанати: алілглюкозинолат,

2-фенілетилглюкозинолат, бен-зилглюкозинолат і глюкотропео-лін, у гідролізаті — бензилціанід, бензальдегід, бензиловий спирт, бензилізотіоціанат, алілізотіоціа-нат, бензилтіоціанат, 2-феніл-

етилціанід, ацетон, ксилол, 2-метилбутан-1-ол, етилтолуол, пентан-1-ол, стирол, ізобутилбен-зол, метилбензоат, бензилметил-сульфід, бензилмеркаптан; слиз, у складі якого є ксилоарабан, целюлоза, полісахарид кислотного характеру, L-арабіноза, D-кси-лоза, D-галактоза, L-рамноза, D-галактуронова і 4-О-метил-О-глю-конова кислоти; жирну олію, до складу якої входять кислоти: олеїнова, ліноленова, ейкозено-ва, пальмітинова, лінолева, еру-кова, стеаринова, ейкозадієнова, бегенова, пальмітолеїнова та міристинова.

Фармакологічні властивості і використання. Широта лікувального діяння ‘ хрінниці незначна. Вона виявляє антибактеріальну і діуретичну дію, поліпшує травлення. При систематичному її вживанні покращується сон і знижується артеріальний тиск. В дієтичному харчуванні хрінницю використовують як протицинготний засіб, при гіпо- та авітамінозах В. Мазь із насіння хрінниці використовуть для лікування гнійних ран, золотушних виразок та корости.

Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — мазь (готують з висушеного потовченого насіння і смальцю у співвідношенні 1:5) для змащування уражених ділянок тіла.
 
1191

ЦАРСЬКА СВІЧКА —

дво- або однорічна трав'яниста повстисто-опушёна рослина родини ранникових. Те саме, що й дивина ведмежа.


1192

ЦАРСЬКІ ОЧІ —

багаторічна кореневищна трав'яниста рослйна родини білозеро-вих. Те саме, що й білозір болотний.


1193

ЦЕНТУРІЯ —

дворічна трав'яниста гола рослина родини тирличевих. Те саме, що й золототисячник малий.


1194

ЦИБУЛЬКА ГУСЯЧА

невелика (10—ЗО см заввишки) багаторічна цибулинна гола рослина родини лілійних. Те саме, що й зірочки жовті.
 

крес-салат; клоповник посевной

Наступна сторінка