ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

лення, особливо при гастритах, ентеритах, колітах. Відвар коріння, крім того виявляє гіпоглікемічну дію і використовується при легких формах цукрового діабету, а відвар трави вважається корисним при холециститі (стимулює виділення жовчі) і хворобах нирок (сечогінна дія). В експериментах на тваринах встановлено, що настій із суцвіть цикорію заспокійливо діє на центральну нервову систему, збільшує амплітуду і сповільнює ритм серця. Є відомості про те, що препарати цикорію виявляють тиреостатичну дію. Як засіб, що активізує обмін речовин в організмі, цикорій використовують при шкірних хворобах, пов'язаних з порушенням обміну речовин. Підсмажений і розмолотий корінь цикорію використовують як замінник натуральної кави і цінну добавку до сурогатів кави з ячменю тощо.

Лікарські формн і застосування.

ВНУТРІШНЬО — відвар (2 столові ложки трави або 1 столову ложку коріння варять 10 хвилин в 0,5 л води) по півсклянки 4 рази на день до Іди.
 

1199

ЦИМІЦИФУГА ДАУРСЬКА,

клопогон даурський; клопогон даурский Cimiciiuga dahurica — багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Має товсте багатоголове повзуче кореневище з великою кількістю шнуровидних коренів. Стебла прямостоячі, прості, 100—150 см заввишки, злегка борозенчасті. Стеблові листки чергові, черешкові або майже сидячі (верхні), двічі або тричі трійчастоперисто-роздільні, зісподу з волосками; частки листків яйцевидні, загострені, перистонадрізані, по краю великозубчасті. Квітки правильні, одностатеві, частіше дводомні, з ПОДВІЙНОЮ оцвітиною; чашолистки (їх 5) пелюстко-видні, кремово-білі, рано опадаючі; пелюстки-нектарники вилчас-тодвороздільні, коротші за чашолистки. Плід — збірна листянка. Цвіте у липні — серпні. Поширення. Циміцифуга даур-ська росте на сухих долинних луках, серед чагарників, по галявинах і узліссях листяних лісів у Приморському і Хабаровському краях.
Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують кореневище з коренями (Rhi-zoma cum radicibus Cimicifugae dahuricae). Заготівлю сировини проводять восени. Не підлягають заготівлі молоді рослини. Повторну заготівлю сировини на тій самій ділянці дозволяється проводити не раніше як через 7—8 років. Викопані кореневища і корені обтрушують від землі, швидко миють і сушать у теплому приміщенні, що добре провітрюється. Штучне сушіння проводять при температурі 40—45°. Строк придатності—2 роки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Кореневища і корені циміцифуги містять тритерпенові глікозиди, сапоніни, фітостерин, органічні кислоти (саліцилову, ізоферулову), смолисті й дубильні речовини та інші сполуки.

Фармакологічні властивості і використання. Настойка циміцифуги заспокійливо діє на центральну нервову систему, знижує артеріальний тиск, поліпшує серцеву діяльність (збільшує амплітуду серцевих скорочень без зміни ритму), підвищує діурез, розслаблює м'язи кишечника. Показаннями до призначення настойки циміцифуги є гіпертонічна хвороба 1-ї і 2-ї стадій, суглобовий ревматизм, астма, біла гарячка (як заспокійливий засіб). Побічного впливу на організм при застосуванні настойки циміцифуги не спостерігається.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настойку (готують на 70 % -ному спирті у співвідношенні 1:5) по 50 крапель 2—3 рази на день (курс лікування 30—40 днів).


1200

ЦИТВАРНЕ НАСІННЯ —

півкущик родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й полин цитварний.


1201

ЦИТВАРНІ КВІТКИ —

півкущики родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й полин цитварний.


1202

ЦИТРИНА —

невелике (3—5 м заввишки) вічнозелене плодове дерево родини рутових. Те саме, що й лимон.
 

клопогон даурский

Наступна сторінка