ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
1273

ЩЕМЕЛЙНА ЗВИЧАЙНА —

багаторічна трав'яниста рослина родини шорстколистих. Те саме, що й медунка лікарська.

1274

ЩЕРБАЧ СИБІРСЬКИЙ —

дворічна трав'яниста жорстковолосиста рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й борщівник сибірський.

1275

ЩИТНИК ЧОЛОВІЧИЙ —

багаторічна папороть родини щит-никових (аспідієвих). Те саме, що й дріоптерис чоловічий.

1276

ЮЮБА —

колючий розлогий кущ або невелике (до 3 м заввишки) дерево родини жостерових. Те саме, що й зизифус справжній.


1277
ЯБЛУН —

багаторічна трав'яниста, з опушеним стеблом рослина родини розових. Те саме, що й парило звичайне.
 

1278

ЯБЛУНЯ ЛІСОВА,

яблуня рання; яблоня лесная Malus sylvestris, синонім — М. praecox —

кущ або дерево до 10 м заввишки родини розових. Гілки розлогі, здебільшого колючі, голі або в молодому віці трохи опушені, гладенькі або злегка горбкуваті, темно-коричневого або сірого кольору. Листки чергові, черешкові, суцільні, широкояйцевидні або видовженояйцевидні, рідше широкоеліптичні або майже округлі, біля основи заокруглені або поступово клиновидно звужені, на верхівці звужені в трикутний, загострений, трохи в бік спрямований зубець, що досягає 7—10 мм завдовжки, по краю дрібно пилчасто-зубчасті або зарубчасто-пилчасті, інколи подвійно пилчасто-зубчасті, з загостреними зубчиками, що закінчуються коротеньким залозистим вістрячком; в молодому віці листки зверху і зісподу по жилках короткоповстисті, пізніше зовсім голі, з полиском або лише з верхнього, рідше й зі спіднього боку по жилках незначно опушені. Квітки правильні, двостатеві, до 4 см в діаметрі, у малоквіткових зонтиковидних суцвіттях на кінцях вкорочених пагонів-, пелюстки (їх 5) білі або рожеві, з зовнішнього боку темніші. Плід — яблуко, кулясте або округло-яйцевидне, 1,8—2,5 см в діаметрі, жовто-зелене, іноді червоніюче, на смак дуже кисле. Цвіте у квітні — травні. Поширення. Яблуня лісова росте по всій території України по світлих широколистих і мішаних лісах, узліссях, чагарниках, схилах балок і берегах річок.

Заготівля і зберігання. З лікувальною метою використовують плоди і листя рослини. Яблука збирають при повній стиглості: їх
 
обережно зривають з дерев, складають у дерев’яну тару і зберігають у холодному приміщенні при нульовій температурі. Строк зберігання 2—5 місяців. Листя (повністю розвинене) збирають після цвітіння рослини і використовують свіжим.

Хімічний склад. Плоди яблуні лісової містять вуглеводи: фі тоглікоген, пектини (1,66% ); орга нічні кислоти (1,9%): яблучна винна, лимонна й ін.; кароти ноїди, вітаміни С (до 64,2 мг% ) хлорогенову кислоту, дубильн речовини, катехіни (20—25% ) флавоноїди, антоціани, лейкоан тоціанідини, ефірну олію, орга нічні сполуки заліза і фосфору У листі є дигідрохалкони: флоре тин, флоридзин; флавоноїди: гі перин, кверцетин, кверцитрин ізокверцитрин, рутин, нарингенін катехіни, аскорбінова кислота (до 400 мг % ).

Фармакологічні властивості і використання. З плодів яблуні лісової виготовляють екстракт яблучнокислого заліза (Extractum ferri pomati), який призначають при гіпохромній анемії. Чай із яблук п’ють при сечокам'яній хворобі, подагрі, ревматизмі, кашлі, охриплості, катарі шлунка, колітах. Печені яблука їдять при хронічних запорах. Свіжі яблука показані при гіпацидному гастриті, спастичному коліті, дискінезії жовчних шляхів за гіпокінетичним типом, при авітамінозах. Зовнішньо свіжонатерті яблука використовують для лікування саден на шкірі, опіків, відморожень, тривало незагоюваних виразок, тріщин на сосках у жінок, що годують груддю, В дерматології і косметиці яблучні аплікації і маски застосовують при запальних захворюваннях шкіри. Широта застосування листя незначна. У вигляді відвару його використовують як джерело вітаміну С. На зиму можна приготувати сироп із листя.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — чай із яблук (10 порізаних на кусочки плодів кип'ятять 10 хвилин віл води і додають цукор на смак); відвар листя (подрібнену сировину заливають чотирикратним об'ємом окропу, кип'ятять 10—15 хвилин, трохи охолоджують і проціджують) по 1 десертній ложці 2—3 рази на день.

1279

ЯБЛУНЯ РАННЯ —

кущ або дерево до 10 м заввишки родини розових. Те саме, що й яблуня лісова.
 

яблоня лесная

Наступна сторінка