ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

90 БЕРІЗКА

багаторічна трав’яниста витка рослина родини березкових. Те саме, що й березка польова.

91 БЕШИЗНИК —

багаторічна трав’яниста кореневищна рослина родини лілійних. Те саме, що й вороняче око звичайне.
 

92 БИЛИНЕЦЬ ДОВГОРОГИЙ —

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Те саме, що й билинець комариний.
 

93 БИЛИНЕЦЬ ЗАПАШНИЙ

кокушник душистый Gymnadenia odoratissima — багаторічна трав’яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Кореневі бульби пальчастороз-дільні. Листки чергові, вузько-ланцетні, до верхівки стебла поступово зменшуються в розмірі, переходять у приквітки. Квітконосне стебло закінчується густим колосовидним суцвіттям з дуже зигоморфними двостатевими лі-лово-пурпуровими квітками з циліндричною тупою шпоркою і з запахом ванілі. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні. Поширення. Зникаюча рослина (занесена до Червоної книги Української РСР). Трапляється дуже рідко в Лісостепу, на Поліссі, Опіллі, в Карпатах.

Заготівля і зберігання, хімічний склад та лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Анакамптис пірамідальний; фармакологічні властивості і використання — як у статті Билинець комариний.
 

94 БИЛИНЕЦЬ КОМАРИНИЙ,

билинець довгорогий; кокушник длиннорогий Gymnadenia conopsea — багаторічна трав’яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Кореневі бульби пальчастороз-дільні. Листки чергові, ланцетні або лінійно-ланцетні, до верхівки стебла поступово зменшуються в розмірі, переходять у приквітки. Квітконосне стебло (25—60 см заввишки) закінчується щільним колосовидним суцвіттям з дуже зигоморфними двостатевими лілово-пурпуровими квітками з нит-ковидною шпоркою. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні. Поширення. Рідкісна рослина (занесена до Червоної книги Української РСР). Трапляється в гірському Криму, на Закарпатті, в Карпатах і на Прикарпатті, зрідка на Росточчі-Опіллі, на Поліссі та в Лісостепу.
 
Про заготівлю і зберігання та про хімічний склад дивіться у статті Анакамптис пірамідальний.

Фармакологічні властивості і використання. Препарат з Б. к.— салеп — добрий обволікаючий, протизапальний і загальнозміцню-ючий засіб. Він перешкоджає всмоктуванню шкідливих речовин з шлунково-кишкового тракту. Як обволікаючий і протизапальний засіб салеп призначають при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів, при запаленні шлунково-кишкового тракту. Ефективним є використання салепу при бронхітах, гастроентеритах, колітах і виразковій хворобі. Слиз салепу п’ють при отруєнні, щоб затримати всмоктування отрути. Застосовують у вигляДі слизу перорально і в клізмах. Дійовим засобом вважається салеп при загальному виснаженні організму, зумовленому тривалими кровотечами, фізичною і розумовою перевтомою, туберкульозом та ін. Настій старих бульб вважається абортивним засобом, а траву з молодими бульбами рекомендують при неплідності. Листки прикладають до наривів. Насіння Б. к. використовувалось при епілепсії. Про лікарські форми і застосування див. у статті Анакамптис пірамідальний.
 

Кокушник белый гриб

Наступна сторінка