ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
137 БУРКУН ЗУБЧАСТИЙ

донник зубчатый Melilotus dentatus — дворічна трав'яниста рослина родини бобових. Стебло прямостояче, розгалужене, ЗО—90 см заввишки. Листки трійчасті. Листочки дрібнозубчасті; у нижніх листків — видовженоеліптичні, у верхніх — довгасто-лінійні. Бокових жилок на листочках 18—40 пар. Прилистки серединних стеблових листків надрізанозубчасті. Квітки двостатеві, зигоморфні, дрібні, ясно-жовті, у багатоквіткових пазушних китицях. Плід — біб. Цвіте у липні — серпні. Поширення. Трапляється в лісостепових і степових районах України на солончаках, солонцюватих фунтах.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — ус^ так, як у статті Буркун лікарський.

138 БУРКУН ЛІКАРСЬКИЙ,

варгун, борконь, буркун жовтий, липка;

донник лекарственный Melilotus officinalis — дворічна трав'яниста рослина родини бобових. Стебло прямостояче, розгалужене, голе або вгорі розсіяноволосисте, ЗО—100 см зав-

вишки. Листки трійчасті. Листочки дрібнозубчасті; у нижніх листків— оберненояйцевидні, у верхніх — видовженоланцетні. Прилистки шиловидні, цілісні. Квітки двостатеві, зигоморфні (див. Зигоморфна квітка), дрібні, жовті, у багатоквіткових пазушних китицях. Плід — біб. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Росте по всій території України на лісових галявинах, узліссях, на схилах балок, біля доріг та канав, як бур'ян у садах.

Заготівля і зберігання. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Зрізають верхівки довжиною ЗО см і бокові пагони. Сушать на сонці або під наметом. Суху траву обмолочують і просівають через дротяне сито, щоб відділити товсті стебла. Сухої сировини вихбдить 25—28 % . Строк придатності —2 роки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Трава Б. л. містить кумарин (0,4—0,9 % ), мелілотин, кумарову і мелілотову кислоти, глікозид мелілотозид, похідні пурину, жироподібні речовини (4,3 % ), білок (17,6 % ), ефірну олію (0,01 % ).

Фармакологічні властивості і використання. Препарати Б. л. мають відхаркувальні, пом'якшувальні, седативні, болетамувальні, вітрогінні та антикоагулюючі властивості. Вони посилюють кровообіг, сприяють зменшенню набряків і усуненню запальних процесів. Б. л. використовують для виготовлення зеленого витяжного пластиру, при стенокардії й тромбозі коронарних судин, як проти-судомний засіб, входить до складу сумішей лікарських рослин, що
 

застосовуються при бронхіті, туберкульозі легень, болях у шлунку, набряках та ревматизмі. В народній медицині, крім того, Б. л. використовують при кашлі, мігрені, безсонні, гіпертонії, клімактеричних розладах, хворобах яєчників, як засіб, що стимулює виділення молока у матерів-годуваль-ниць.
У болгарській народній медицині Б. л. п'ють при герпесі, фурункулах та тріщинах заднього проходу.
У вітчизняній і зарубіжній народній медицині препарати Б. л. широко використовують і як зовнішній засіб: припарки або компреси — для розм'якшення та розсмоктування затверділостей, абсцесів, недозрілих фурункулів, набряків, при герпесі й тріщинах заднього проходу; мазь — для розтирань після простуди і при порізах.
З профілактичною метою використовують Б, л. і як харчову рослину: молоде свіже листячко — для приготування супів, ок-рошок, салатів; суміш сухого листя й суцвіть — як заправку в супи, салати і компоти.
Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки трави на 200 мл окропу) по половині-третині склянки 2—3 рази на день; настій трави (1 столова ложка на 300 мл окропу, настоюють 2 години) п’ють теплим по півсклянки тричі на день при фурункулах, герпесі, тріщинах заднього проходу; суміш квіток Б. л. і підбілу звичайного, трави золототисячника малого у співвідношенні 1:1:1 готують як напар (1 столова ложка суміші на 1 склянку окропу, настоюють 10 хв) і п'ють по третині склянки 6 раз на день протягом 3—4 тижнів при захворюваннях яєчників, з умовою повного утримання від статевих зносин на період лікування. ЗОВНІШНЬО — настій квіток на олії (1:10) для прискорення «визрівання» (наривання) фурункулів; компреси або примочки з обпареного окропом листячка й квіток або з настою (2 столові ложки трави на 500 мл окропу, настоюють 20 хв) при фурункулах і тріщинах заднього проходу та як розсмоктуваль-ний засіб при запаленні грудних залоз, опухах суглобів, спричинених ревматизмом, при наривах, що не дозрівають;
2 столові ложки суміші трави Б. л., листя мальви лісової й алтеї лікарської, квіток ромашки лікарської та насіння льону звичайного (у співвідношенні 1:1:1:1:1) проварюють у 50 мл води і застосовують для примочок і припарок при герпесі.
Вітамінні салати: відварену картоплю нарізують кусочками, посипають подрібненою цибулею і буркуном, заправляють олією або сметаною (на 200 г картоплі беруть 25 Г молодого листячка Б. л., 25 г зеленої цибулі, 20 г олії або сметани); тонко порізані свіжі огірки посипають подрібненою цибулею і буркуном, прикрашають кусочками яйця і заправляють сметаною або майонезом (на 50 г огірків беруть 25 г молодого листячка Б. л., 25 г зеленої цибулі, чверть яйця, 20 г сметани або майонезу).
 

донник лекарственный

Наступна сторінка