ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
141 ВАЛЕРІАНА БЛИСКУЧА

багаторічна трав'яниста рослина родини валеріанових. Те саме, що й валеріана волзька.

142

ВАЛЕРІАНА БУЗИНОЛИСТА

валериана бузинолистная Valeriana sambucifolia, синонім — V. excelsa — багаторінна трав'яниста рослина родини валеріанових. Кореневище — з надземними пагонами, які вкорінюються на кінці. Стебло прямостояче, ребристе, голе, 60— 150 см заввишки. Листки непарно-перисторозсічені; стеблові — з 4—5 парами широколанцетних або ланцетних бокових листочків, прикореневі — з 1—3 парами великих широкоовальних листочків, які по краях великозубчасті, голі або зісподу по жилках — з розкиданими короткими щетинками. Квітки двостатеві, неправильні, дрібні, рожеві, в щитковидному суцвітті. Плід — сім'янка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Трапляється в Карпатах по берегах річок, на вологих місцях, затінених скелях. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Валеріана лікарська.
143 ВАЛЕРІАНА ВИСОКА

багаторічна трав'яниста рослина родини валеріанових. Те саме, що й валеріана лікарська.
 

144 ВАЛЕРІАНА ВОЛЗЬКА,

валеріана блискуча; валериана волжская Valeriana wolgensis, синоніми: V. nitida, V. tanaitica — багаторічна трав'яниста рослина родини валеріанових. Кореневище без пагонів; корені бурі, тоненькі, близько 1 мм в діаметрі. Стебла прямостоячі, одиничні, голі, 40— 100 (130) см заввишки, інколи з червоно-бурим антоціановим відтінком. Листки супротивні, непар-ноперисторозсічені; прикореневі — з 3—5 (зрідка — з 6—7) парами листочків, нижні й серединні — з 6—7 (зрідка — з 4—8) парами листочків. Листочки зісподу по жилках — з короткими притиснутими щетинками або без них, видовженоланцетні, по краю зубчасті. Квітки двостатеві, неправильні, дрібні, білі або блідо-рожеві, зібрані в міцне, плоске, з одною або, рідше, з 2—3 парами пазушних бокових півзонтиків щитковидне суцвіття. Плід — сім'янка. Цвіте у червні — липні. Поширення. Росте в Карпатах, на Розточчі-Опіллі, Поліссі, в Лісостепу й Степу на заплавних луках, на узліссях заплавних лісів, по чагарниках.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Валеріана лікарська.

145 ВАЛЕРІАНА ВУЗЬКОЛИСТА

багаторічна трав'яниста рослина родини валеріанових. Те саме, що й валеріана пагор-бова.

146

ВАЛЕРІАНА ГРОССГЕЙМА

валериана Гроссгейма Valeriana grossheimii — багаторічна трав'яниста рослина родини валеріанових. Кореневище — без пагонів; корені чорно-бурі, близько 2 мм у діаметрі. Стебло пряме, борозенчасте, 100— 150 см заввишки. Листки супротивні, непарноперисті; прикореневі й нижні стеблові — з 7—10 парами листочків. Листочки зісподу більш-менш довговідлеглово-лосисті або короткощетинисто-шерстисті. Квітки двостатеві, неправильні, дрібні, лілуваті, в дуже розгалуженому, з дуговидними гілочками (до 15 см завдовжки) щитковидному суцвітті. Плід — сім'янка. Цвіте у червні — липні. Поширення. Трапляється в Криму по чагарниках і на узліссях. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Валеріана лікарська.

Голубика валериана

Наступна сторінка