ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
194 ВОВЧУГ ПОЛЬОВИЙ
стальник пашенный Ononis arvensis, синонім — О. intermedia —
багаторічна трав'яниста рослина родини бобових. Стебла ЗО—80 см заввишки, прямостоячі, опушені, гілки часом закінчуються колючками. Листки чергові, трійчасті, лише верхні прості; листочки видовженоеліптичні', овальні або еліптичні, госТрозубчасті, зало-зисто-опушені. Квітки двостатеві, неправильні, розміщені звімйно по дві в пазухах листків і утворюють довгі волотевидні суцвіття; віночок рожевий або білуватий. Плід — біб. Цвіте у червні — серпні.
Поширення. Росте по всій території України на луках, трав'янистих схилах, по тальвегах балок. Заготівля і зберігання. Використовують корені, заготовлені восени (жовтень — листопад). їх миють холодною водою, опісля сушать спочатку на свіжому повітрі, а потім на горищі або в сушарках при температурі 40—45 °С. Сухої сировини виходить ЗО—32 % . Зберігають у сухих приміщеннях. Строк придатності — 2 роки. Сировина відпускається аптеками.
Хімічний склад. У коренях виявлено дубильні речовини, глікозиди ізофлавонової природи (оно-нін, ононід), тритерпеновий сапонін, оноцерол, тетрациклічний тритерпеновий спирт оноцерин, смоли, лимонну кислоту, крохмаль та ефірну олію. Фармакологічні властивості і використання. Галенові препарати В. п. виявляють сечогінні, послаблюючі, кровоспинні, протизапальні, гіпотензивні і кардіотонічні властивості, зменшують проникність і ламкість капілярів, підвищують тонус і знижують перистальтику кишечника. В науковій медицині В. п. призначають при геморої, хронічних запорах, тріщинах заднього проходу, запаленнях сечового міхура і нирок, нирковокам'яній хворобі, при маткових кровотечах різного походження (особливо в клімактеричний період) та при подагрі. Крім цього, в народній медицині В. п. використовують як засіб, що активізує дію залоз внутрішньої секреції, поліпшує обмін речовин при фурункульозі й висипах на тілі, при радикуліті й епілепсії. Використовують його і як зовнішній засіб при хворобах шкіри. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар коріння (ЗО г сировини на 1 л окропу) по 50 мл 3 рази на день перед їдою протягом 2—4 тижнів (після кожних трьох днів роблять одноденну перерву); настойку коріння (у співвідношенні 1 : 5, на 70 % -ному спирті) по 50—60 крапель 3 рази на день як послаблюючий засіб. ЗОВНІШНЬО — гарячі ванни або примочки з відвару коріння (ЗО г на 1 л окропу, випарюють наполовину).
 
195 ВОДЯНИЙ ПЕРЕЦЬ

однорічна трав'яниста рослина родини гречкових. Те саме, що й гірчак перцевий.
196

ВОДЯНИЙ ТРИФОЛЬ

багаторічна трав'яниста болотна рослина родини бобівникових. Те саме, що й бобівник трилистий.
197

ВОДЯНКА ЧОРНА,

голубець; водяника чёрная Empetrum nigrum — вічнозелений, дуже галузистий сланкий кущик родини водянкових,,20—60 см завдовжки. Листки чергові, 3—5 мм завдовжки і близько 1 мм завширшки, видов-жено-еліптичні, шкірясті, з загорнутими наспід краями. Квітки одностатеві, дрібні, темно-червоні, одиничні в пазухах листків поблизу верхівки гілочок. Плід — чорна ягодоподібна кістянка. Цвіте у травні — червні. Плоди достигають у серпні.

Поширення. Трапляється в Карпатах на субальпійських та альпійських луках, на торфових боло-
тах, зрідка — в соснових лісах. Сировина. Використовують усю надземну частину рослини (зрізують під час цвітіння і на початку плодоутворення) і плоди (в період їхньої повної стиглості). Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Усі частини рослини містять великий набір біологічно активних речовин: облист-нені пагони — андромедотоксин, дубильні речовини, флавоїди (468 мг % ), урсолову кислоту; листки — елагову і кавову кислоти, кверцетин, ціанідин, кемпферол, ізокверцитрин, рутин і каротин; плоди — аскорбінову кислоту (9—47 мг % ), антоціани і флавоноїди.

Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині настій або відвар облистнених пагонів використовують при головному болі, нервових захворюваннях, епілепсії, паралічах, як засіб, що заспокоює і знімає втому, та як в’яжучий засіб при цинзі і проносі. Протиспазматич-ну дію і вплив препаратів В. ч. на центральну нервову систему підтверджено експериментально. Плоди використовують свіжими або у вигляді відварів як протицинготний і сечогінний засоби.

водяника чёрная

Наступна сторінка