ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
 див. у розділі «Фармакологічні властивості і використання»); сік м'якуша по 2 столові ложки три рази нй» день як сечогінний засіб або по 1 склянці З рази на день при хворобах печінки

1 нирок; відвар черешків (20 г на 400 мл окропу) по півсклянки 4 рази на день;

2 склянки суміші насіння Г. з. і конопляного сім'я, взятих порівну, готують як емульсію на трьох склянках окропу (розтирають у ступці і при постійному перемішуванні доливають окріп, проціджують) і випивають за день рівними порціями; 4 столові ложки суміші гарбузового насіння (20 г), конопляного сім'я (20 г), листя ожини сизої (20 г), квіток липи серцелистої (20 г), бузини чорної (20 г), ромашки лікарської (10 г), трави звіробою звичайного (20 г) і’ насіння льону звичайного (20 г) заварюють 0,5 л окропу, настоюють одну годину і випивають за день за 4 прийоми.

ЗОВНІШНЬО — м'якуш накладають на уражені ділянки шкіри; маска на обличчя при сухості шкіри (Hypostea-tosis cutis): 2 столові ложки вареного м'якуша Г. з. старанно змішують

3 1 столовою ложкою оливкової або мигдальної олії і одержану суміш наносять на обличчя; через 20 хвилин змивають теплою водою, а потім одразу ж холодною.
 
214 ГАРБУЗ СТОЛОВИЙ —

однорічна однодомна трав'яниста сланка рослина родини гарбузових. Те саме, що й гарбуз звичайний.
 

215 ГАРМАЛА ЗВИЧАЙНА,

могильник степовии; гармала обыкновенная Peganum harmala — багаторічна трав'яниста гола рослина родини паролистових. Має міцне багатоголове кореневище. Стебла розкидисті, борозенчасті, 20—70 см заввишки. Листки глибоко 3—5-роздільні, з цілісними або двічі-тричіроздільними лінійними загостреними частками. Квітки двостатеві, правильні, жовтаві, одиничні, на товстуватих ніжках, супротивних листкам. Плід — коробочка. Цвіте у травні — липні.

Поширення. Росте на степах, толоках і забур'янених місцях у Степу (на Присивашші і в Криму). Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини, і насіння. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Усі частини рослини містять алкалоїди, до складу яких входять гармалін, гармін і пеганін. У насінні, крім цього, є жирна олія (до 14,25 % ), барвники та інші речовини. Фармакологічні властивості і використання. Алкалоїд гармін у вигляді хлористоводневої солі використовували для лікування наслідків епідемічного енцефаліту, при паркінсонізмі. Алкалоїд пеганін має гіпотензивні й жовчогінні властивості, а також властивості, які тонізують серцеву діяльність. Препарат пеганін гідрохлорид дозволено як антихолінестеразний засіб при міопатії й міастенії, а також як послаблюючий засіб при запорах і атонії кишечника. В народній медицині препаратами з трави Г. з. лікують простуду, малярію, неврастенію, епілептичні припадки, безсоння, хвороби жіночої статевої сфери та різні розлади шлунково-кишкового тракту. Ванни з трави Г. з. рекомендують при ревматизмі, корості та інших захворюваннях шкіри. Насіння використовують як потогінний

1 антигельмінтний засіб.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — насіння по 10—15 насінин 2—3 рази н^ день; чайну ложку сухої подрібненої трави заварюють

2 склянками окропу і п'ють по столовій ложці 3 рази на день.
 

216 ГВОЗДИКА ДЕЛЬТОВИДНА

гвоздика дельтовидная Dianthus deltoides — багаторічна сизувата або зелена трав'яниста рослина родини гвоздикових. Має тонке повзуче кореневище, яке утворює дернинки з квітконосних і неплідних пагонів. Стебло висхідне, з коротким шорстким опушенням, 10—40 см заввишки. Листки супротивні, по краях і середній жилці шорстковолосисті, тупі; нижні — довгастолопатковидні, верхні — лінійні. Квітки правильні, двостатеві, одиничні, рідше — по дві — три, 5-пелюсткові. Пелюстки зубчасті, червоні, з кільцем пурпурових плям. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Росте по всій території України в мішаних лісах, на луках, лісових галявинах і узліссях.

Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Рослина містить сапоніни, кумарини, флавоноїди, аскорбінову кислоту, сліди алкалоїдів.

Фармакологічні властивості і ви-користання.Рослина має кровоспинні, знеболюючі й протизапальні властивості. Використовують при маткових і гемороїдальних кровотечах, при ревматизмі та алергії.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 столова ложка трави на 200 мл окропу) по столовій ложці 3 рази на день.

гармала обыкновенная гвоздика дельтовидная

Наступна сторінка