ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травВирощуванняСтаттіСад Город

 

 

Попередня сторінка

ВИКОРИСТАННЯ КАРТОПЛІ ДЛЯ ГОДІВЛІ ХУДОБИ

 

Як згодовувати картоплю свиням? Найбільш поширеними способами підготовки бульб до згодовування свиням є варіння і запарювання. Варені бульби мають найбільшу кормову цінність. Згодовують їх відразу після варіння. Свині поїдають і сирі бульби, але не так охоче і вона менше засвоюється. Воду, в якій варять картоплю, слід виливати, бо в ній багато соланіну, який перейшов з бульб.

На кілограм приросту живої маси свиней витрачається вареної чи запареної картоплі в два рази менше, ніж сирої. Починають згодовувати варену картоплю після досягнення тваринами маси ЗО—35 кг. Як правило, згодовують бульби в суміші з іншими кормами. В середньому кількість картоплі в раціоні свиней повинна досягати 50 %, а на відгодівлі — 7075 %. Щоб відгодувати одну голову масою від ЗО до 90 кг, потрібно витратити близько 350 кг картоплі. Проте часто при доведенні до 120 кг витрачають близько 900 кг.

Добовий приріст живої маси свиней на відгодівлі при використанні картоплі разом з іншими кормами повинен становити 600650 г.

Якщо доводиться згодовувати сиру картоплю, краще давати цілі бульби при 25—35 % їх кількості в раціоні. Від згодовування сирих бульб маса однієї голови досягає 100 кг на ЗО40 днів пізніше, ніж від використання такої самої кількості варених.

Як згодовувати картоплю коровам? Коровам краще згодовувати сирі бульби, які посилюють виділення молока. Добовий раціон на одну голову 1012 кг бульб. Перед згодовуванням їх слід обов’язково мити. Якщо згодовувати бульб більше норми, якість молока може погіршитись. Краще зго


 

 

довувати подрібнені бульби. З вареної картоплі можна готувати пійло або здобрювати нею солом’яну різку.

Чи можна худобі згодовувати картоплиння? У сирому вигляді не рекомендується. Його краще використовувати лише після висушування або силосування.

У присадибному господарстві картоплиння сушать на вішалках чи огорожах. Сушене картоплиння вводять у раціон коровам, а краще давати бичкам на відгодівлі у вигляді різки по 6—7 кг на голову за добу, молодняку — по 4— 5 кг.

В 100 кг корму міститься 12,2 кормової одиниці і 1,6 кг перетравного протеїну.

Як годувати картоплею птицю? Картопля, як і інші соковиті корми, поліпшує апетит птиці та сприяє кращому засвоюванню поживних речовин раціону. Нею можна замінити до ЗО % потреби зернових культур. Використовують для годівлі дрібні та пошкоджені бульби.

Не можна згодовувати птиці позеленілі бульби, а також паростки, бо вони містять багато соланіну. Краще використовувати варену картоплю в різних вологих мішанках. При варінні бульб, особливо пророслих, воду виливають. Для мішанок бульби розминають і добре перемішують з борошняними компонентами.

За добу можна згодовувати вареної картоплі на одну голову: курям 50—100 г, качкам — 150—200, індикам — 150—200, гусям — 300—400 г. Курчатам, каченятам та індичатам її починають давати з 5—10-денного віку в кількості 15—20 % маси зерно-борошнистих кормів.

Примірні річні норми картоплі на одну голову: курям 10 кг, качкам 20, гусям 60, індикам 40 кг.

 

 Наступна сторінка             САД             ГОРОД