ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
247

ГЛІД ОБМАНЛИВИЙ

боярышник обманчивый Crataegus iallacina — кущ 2—5 м заввишки родини розових. На гілках останнього порядку розвинені пазушні колючки 4—8 мм завдовжки. Листки дуже цупкі, на час плодоношення шкірясті; зверху зелені, зісподу — сизуваті, по краю війчасто-волосисті; на плодоносних пагонах 3—5-лопатеві, на неплідних — 5—7-лопатеві, з 4—11 зубцями. Квітки правильні, двостатеві, 5-пелюсткові, одностовп-чикові, блідо-рожеві або білі, у складному широкому щитку. Плоди яблуковидні, дрібні, еліпсоїдні або яйцевидно-еліпсоїд-ні, червонуваті, з 1 кісточкою. Цвіте у травні.

Поширення. Росте в байрачних дібровах, на узліссях та галявинах на півдні Лісостепу та в Степу УРСР (на Правобережжі — рідко).

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Глід криваво-чер-воний.
 

248

ГЛІД ОДНОМАТОЧКОВИЙ

боярышник однопестичньй Crataegus monogyna — дерево 3—7 м заввишки або кущ родини розових. Має кулясту крону з колючими червонувато-коричневими гілками; колючки близько 1 см завдовжки. Листки знизу ясно-зелені, з восковою поволокою, зверху — темно-зелені, блискучі; на плодоносних пагонах нижні листки оберненояйцевидні, зубчасті, верхні — 3—5-роздільні, на неплідних — глибоко 5—8-роздільні, їхні лопаті по краю зубчасті. Квітки правильні, двостатеві, од-ностовпчикові, 5-пелюсткові, білі, зібрані складним щитком. Плоди яблуковидні, кулясті або ши-рокоеліпсоїдні, коричнево-червоні, з 1 кісточкою. Цвіте у червні.

Поширення. Росте по всій території України в підліску мішаних і листяних лісів, на узліссях, лісових галявинах, на схилах берегів і балок, у байрачних лісах.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Глід криваво-черво-ний.
 

249

ГЛІД П'ЯТИСТОВПЧИКОВИЙ,

глід чорноплодий; боярышник пятипестичный Crataegus pentagyna, синоніми: С. melanocarpa, С. colchi-са —

дерево 3—4 м заввишки або кущ родини розових. Молоді пагони волосисті, колючки нечисленні, близько 1 см завдовжки. Листки широкояйцевидні до яйцевидно-трикутних, шкірясті, зверху зелені, зісподу — сіро-зелені, з обох боків волосисті. Нижні листки плодоносних пагонів трилопатеві, верхні — 5—7-лопатеві; листки неплідних пагонів 5—8-лопатеві, з великими косо-яйцевидними пилчастонадрізаними прилистками. Квітки двостатеві, правильні, З—5-стовпчикові, 5-пелюсткові білуваті, в негустих густоопушених щитках Плоди яблуковидні, короткоеліпсоїдні, чорні, з сизою поволокою і червоним м'якушем, з 3—5 кісточками. Цвіте у травні — червні. Поширення. Росте у світлих лісах та на узліссях по всій території України.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Глід криваво-чер-воний.
 

боярышник

Наступна сторінка