ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
250

ГЛІД СХІДНИЙ

боярышник восточный Crataegus orientalis — невелике, 1—2 м заввишки, деревце або кущ родини розових. Листки на дуже коротеньких,

2—5 мм завдовжки, черешках, шкірясті, від оберненояйцевидних до заокруглено-ромбічних, нижні глибоко трилопатеві, верхні — майже до середньої жилки 5—7-роздільні, поділені на довгасті, по краю зубчасті частки, всі з обох боків сіруваті від густого м'якого опушення. Квітки правильні, двостатеві, 4—5-стовп-чикові, 5-пелюсткові, білі, рідше — рожеві, зібрані в компактне, густобілоповстисте щитковидне суцвіття. Плоди яблуковидні, кулясті, червонаво-оранжеві, з 4—5 кісточками. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Росте на сухих кам'янистих схилах, по чагарниках у Гірському Криму.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Глід криваво-червоний.

251

ГЛІД УКРАЇНСЬКИЙ

боярышник украинский Crataegus ucrainica— дерево 2—4 м заввишки або кущ родини розових. Пазушні неплідні пагони почасти перетворені на улистнені колючки. Листки ши-рокояйцевидні або ромбічні, крім нижніх, 3—7-лопатеві, тонкошкі-рясті: листки плодоносних пагонів 5—7-лопатеві, надрізанозуб-часті або пилчасті; листки неплідних пагонів більші й глибше розсічені. Квітки двостатеві, правильні, двостовпчикові, зрідка одно-тристовпчикові, 5-пелюсткові, рожеві або блідо-рожеві, зібрані по 10—20 у рідкі щитковидні суцвіття. Плоди яблуковидні, кулясті, темно-червоні, опушені, з 2 кісточками. Цвіте у травні — червні. Поширення. Росте в лісах та на узліссях у лісових і північних лісостепових районах України. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Глід криваво-червоний.

252

ГЛІД ЧОРНОПЛОДИЙ —

рослина родини розових. Те саме, що й глід п'ятистовпчиковий.
 

253

ГЛІД ШАРЛАХОВИЙ

боярышник шарлаховый Crataegus coccinea — дерево 2—5 м заввишки або кущ родини розових. Рослина з колючками. Листки тонкі, широко-яйцевидні або яйцевидно-ромбіч-ні, біля основи ширококлиновидні або трохи серцевидні, 5—9-лопа-теві або майже цілісні, по краю подвійнозубчасті, зверху світло-зелені, майже голі, зісподу — опушені. Квітки двостатеві, правильні, 3—4-стовпчикові, 5-пелюсткові, білі або рожеві, в негустих щитковидних суцвіттях. Плоди яблуковидні, шарлахово-червоні, з борошнистим м'якушем. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Розводять у садах і парках як декоративну рослину по всій Україні.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Глід криваво-черво-ний.
 

боярышник

Наступна сторінка