ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
254

ГЛУХА КРОПИВА БІЛА,

мертва кропива; яснотка белая Lamium album — багаторічна трав'яниста кореневищна м'якоопушена рослина родини губоцвітих. Стебло чотиригранне, пряме, 15—50 см заввишки. Листки супротивні, прості, черешкові, яйцевидні, великопил-часті, з серцевидною основою й загостреною верхівкою. Квітки зигоморфні (див. Зигоморфна квітка), білі або блідо-жовті, в густих кільцях. Плід — з 4 горішків. Цвіте у травні — серпні. Поширення. Росте розсіяно в західних і правобережних районах України по чагарниках і засмічених місцях.

Заготівля і зберігання. Збирають віночки квіток, висмикуючи їх з чашечок. Зібрані віночки негайно сушать під наметом або в приміщенні, розстеливши тонким (2— З см) шаром на папері або тканині. Важливо, щоб квітки зберегли білий колір. Сухої сировини виходить 16—20 % . Рідше використовують траву, яку заготовляють під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинал^на.

Хімічний складі Квітки містять дубильні речовини (до 10 % ), слиз, сапоніни, ефірну олію (0,5 % ), алкалоїд ламін, феноли (4,4 % ), цукор, аскорбінову кислоту. В листках є слиз, каротин (14— 15 мг% ), аскорбінова кислота (130 мг % ).

Фармакологічні властивості і використання. Рослина використо-
 
вується в народній медицині як кровоспинний, в'яжучий, сечогінний і відхаркувальний засіб та як засіб, що регулює обмін речовин. Внутрішньо препарати Г. к. б. вживають при носових, легеневих, гемороїдальних і маткових кровотечах, при захворюваннях дихальних шляхів і горла, в разі гострих і хронічних запальних процесів у сечовивідних шляхах (уретрит, цистит, пієлонефрит), при гострому та хронічному гломерулонефриті, диспепсичних розладах і безсонні. Як окремо, так і в поєднанні з іншими лікарськими рослинами Г. к. б. використовують для регулювання менструального циклу, при болісних менструаціях і дисменореї. Як зовнішній засіб настій квіток Г. к. б. використовують у дерматології (алергічні дерматити, екзема, свербіння, розтріскування шкіри, геморой, фурункули, виразки тощо), при ангіні й кровоточивому гінгівіті та при білях у жінок. Місцеве лікування проводять у поєднанні з внутрішнім прийманням настою квіток Г. к. б. для посилення терапевтичного ефекту.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настій квіток (1 столова ложка квіток на 200 мл окропу, настоюють до охолодження) по півсклянки 3—4 рази на день; свіжий сік рослини (прокип’ячений на водяній бані) по 2 столові ложки тричі на день при анемії, гепатиті та холециститі; одну столову ложку суміші квіток Г. к. б., трави приворотня звичайного, трави деревію звичайного і кореня валеріани лікарської у співвідношенні 5: 2: 1:2 на склянку окропу настоюють 30 хв

1 п'ють по півсклянки 3—4 рази на день для регулювання менструального циклу; одну столову ложку суміші квіток Г. к. б., трави приворотня звичайного, квіток ромашки лікарської і трави гірчака перцевого у співвідношенні

2 : 2 : 2 : 4 на 300 мл окропу варять 15 хв і п’ють по 1—3 склянки на день при болісних менструаціях і дисменореї. ЗОВНІШНЬО — настій (4—5 чайних ложок квіток на 200 мл окропу) для полоскань, обмивань, місцевих ванн, компресів та спринцювань.
 
255

ГНІЗДО СОРОЧЕ —

трав'яниста жорстковолосиста з двічі або тричі перисторозсіче-ними листками рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й морква дика.

256

ГНОЙОВИК ЧОРНИЛЬНИЙ

навозник серый Coprinus atramentaiius — гриб родини копринових. Шапинка 3—5 см у діаметрі, сіра або сіро-коричнева, борозенчаста, овальна, згодом дзвониковидна, конусовиднорозпростерта, у центрі — з коричневими або вохряно-коричневими притиснутими дрібними лусками. Пластинки білі, при достиганні гриба чорніють. Ніжка порожниста. М'якуш молодих плодових тіл білуватий, з приємним запахом.

Поширення. Росте негустими пучками біля пеньків і стовбурів листяних дерев, в удобрених садах, на вигонах і поблизу доріг по всій території України.

Сировина. Збирають молоді плодові тіла у травні — листопаді. Використовують свіжими.

Хімічний склад. Плодове тіло Г. ч. містить білок, цукри, мінеральні речовини, хімічну речовину ко-прин тощо.

Фармакологічні властивості і використання. Використовують як
 

яснотка белаянавозник серый

Наступна сторінка