ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
312

ДИВИНА ВЕДМЕЖА,

ведмеже вухо, царська свічка; коровяк обыкновенный Verbascum thapsus — дво- або однорічна трав'яниста повстисто-опушена рослина родини ранникових. Стебло переважно просте, прямостояче, ЗО—120 см заввишки. Прикореневі листки ви-довженоеліптичні, тупозарубчас-ті, серединні — видовженояйце-видні, збігають на меживузля стебла. Квітки двостатеві, з віночком, надрізаним на 5 нерівних жовтих лопатей, зібрані в довге й густе колосовидне суцвіття. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Росте на відкритих піскуватих місцях майже по всій території України.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Дивина густоквіткова.

313

ДИВИНА ГУСТОКВІТКОВА,

дивина скіпетровидна, коров'як скіпетровидний; коровяк густоцветковый Verbascum densiflorum, синонім V. thapsiforme — дворічна або однорічна повстисто-опушена рослина родини ранникових. Стебло просте або у верхній частині розгалужене, прямостояче, 50—180 см заввишки. Листки видовженоеліптичні, городчасті, загострені; стеблові збігають на меживузля стебла, утворю-

ючи на ньому крила; верхні листки зменшені. Квітки двостатеві, неправильні, жовті, зібрані в густе переривчасте колосовидне суцвіття. Плід — коробочка. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Росте на відкритих місцях, схилах, луках та піскуватих грунтах майже по всій території України.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують квітки (Flores Verbasci). Збирають міше віночки з тичинками, висмикуючи їх із чашечки. Заготівлю проводять у сонячну погоду після і ого як спаде роса і, бажано, в першій половині дня, бо квітка тримається тільки один день. Надвечір віночок в'яне і стає непридатним до використання. Сушать квітки одразу після збирання в затінку на вільному повітрі, на горищі або в теплому приміщенні з доброю вентиляцією, розкладаючи їх тоненьким шаром на тканині або папері. Сухої сировини виходить 16—18 % . Зберігають у металевих коробочках або в скляному посуді з притертою пробкою. Строк придатності — 1 рік. До недавнього часу рослина входила до складу Державної фармакопеї СРСР.

Хімічний склад. Сировина містить до 2,5 % слизу, сапоніни, камедь, близько 11 % цукрів (у т. ч. 3,5 % глюкози), іридоїдний глікозид аукубін, флавоноїд гесперидин, каротиноїди (а-кроцетин і р-ка-ротин), дубильні речовини, аскорбінову кислоту та сліди ефірної олії.

Фармакологічні властивості і використання. Препарати Д. г. виявляють пом'якшувальну, відхаркувальну, протиспазматичну та легку наркотичну дію. Вони тамують біль, зменшують судому, набряки тканин. Д. г., як обволікаючий, знеболюючий і відхаркувальний засіб, входить до фарма-копей багатьох країн світу. Окремо або в поєднанні з подібними за дією рослинами Д. г. використовують при запаленнях слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, кашлі, коклюші, бронхіті, бронхіальній астмі, емфіземі й запаленні легень, кровохарканні, при захворюваннях травного каналу, печінки та селезінки, у випадках патологічного схуднення або нервового виснаження. Місцево використовують: настойку квіток — для натирань при невралгії й болі в суглобах; порошок квіток — для присипань тріщин, саден і ран, попередньо змащених морквяним соком; припарки квіток разом з листям — до ран, запальних вогнищ та опіків; сидячі ванни з квіток або коріння — при защемленні гемороїдальних вузлів. Квітки Д. г. входять до складу грудних чаїв.
 

коровяк

Наступна сторінка