ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО—настій квіток (1 столова ложка квіток на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці через кожні 3 години як пом'якшувальний і відхаркувальний засіб; 15 г суміші взятих порівну квіток Д. г. і коріння алтеї лікарської варять у 200 мл води 15—20 хв, проціджують, додають 200 г цукру, кип'ятять, поки не вийде сироп і дають пити дітям по 3—4 чайні ложки на день при кашлі; суміш 1 столової ложки квіток Д. г. і по 1 чайній ложці квіток нагідок лікарських і ромашки лікарської кип'ятять в 1 склянці води

5 хв, остуджують, проціджують, додають 1 столову ложку цукру і дають пити дітям замість риб'ячого жиру по

1 столовій ложці тричі на день при схудненні або нервовому виснаженні; одну чайну ложку суміші взятих порівну квіток Д. г., квіток калачиків лісових, квіток цмину піскового і квіток алтеї лікарської заливають 1 склянкою окропу, кип'ятять 5 хв і п'ють по 1—

2 склянки на день при кашлі у дорослих; одну столову ложку суміші взятих порівну квіток Д. г., квіток калачиків лісових, квіток бузини чорної, квіток липи серцелистої й сушених ягід малини заливають у термосі 2 склянками окропу, парять півгодини й випивають гарячим на ніч як потогінний засіб. ЗОВНІШНЬО — чотири жмені квіток або подрібненого коріння Д. г. заварюють у 5 л окропу, настоюють до охолодження і одержаний настій використовують для сидячої 15-хвилинної холодної ванни при защемленні гемороїдальних вузлів, повторюючи процедуру через 2 дні’.
 
314

ДИВИНА ЗАЛІЗНЯКОВИДНА

коровяк лекарственный Verbascum phlomoides — дво- або однорічна трав'яниста повстистоопушена рослина родини ранникових. Стебло просте, прямостояче, 50—200 см заввишки. Нижні листки поступово звужені в черешки, еліптично-лан-цеТні; серединні й верхні — яйце^ видні, сидячі, трохи збігають на меживузля стебла. Квітки двостатеві, неправильні, жовті, зібрані пучками по 2—4 і утворюють переривчасте колосовидне суцвіття. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Росте на відкритих місцях, на схилах, пісках та біля доріг переважно на Закарпатті. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Дивина густоквіткова.

315

ДИВИНА ПРЕГАРНА

коровяк великолепный Verbascum speciosum — дво- або однорічна трав'яниста ко-роткоповстиста рослина родини ранникових. Стебло прямостояче, кутасте, розгалужене, 60—120 см заввишки. Листки видовжені, цілокраї, на кінцях поступово звужені; стеблові — з трохи серцевидною основою. Квітки двостатеві, неправильні, жовті, зібрані в пірамідально розгалужене суцвіття. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Росте на кам'янистих місцях і горбах у басейні ріки Дністра.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Дивина густоквіткова.
 

316

ДИВИНА СКІПЕТРОВЙДНА

дворічна або однорічна повстис-то-опушена рослина родини ранникових. Те саме, що й дивина густоквіткова.

317

ДИВНЕ ДЕРЕВО

вічнозелене велике (50—70 м заввишки) дерево родини миртових. Те саме, що й евкаліпт кулястий.

318

Дивосил

багаторічна трав'яниста рослина родини складноцвітих. Те саме, що й оман високий.
319
ДИКА ГОРОБИНКА

багаторічна трав'яниста рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й пижмо звичайне.
320
ДИКА МАЛЬВА

багаторічна повстистоопушена, з міцним розгалуженим кореневищем і м'ясистими довгими коренями рослина родини мальвових. Те саме, що й алтея лікарська.

коровяк

Наступна сторінка