ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
321

ДИКА РУТА —

однорічна трав'яниста гола сизувато-зелена рослина родини руткових. Те саме, що й рутка лікарська.

322

ДИМНИЦЯ —

однорічна трав'яниста гола сизувато-зелена рослина родини руткових. Те саме, що й рутка лікарська.
323_

ДИНЯ ЗВИЧАЙНА —

однорічна трав'яниста шорстко-опушена рослина родини гарбузових. Те саме, що й диня посівна.
324

ДИНЯ ПОСІВНА,

диня звичайна; дыня обыкновенная Melo sativus —

однорічна трав'яниста шорстко-опушена рослина родини гарбузових. Стебло невиразногранчасте, лазяче, до 3 м завдовжки. Листки чергові, округло-серцевидні, п'ятилопатеві, зубчасті, 6—20 см завдовжки. Квітки одностатеві, рідше — двостатеві; тичинкові — на коротких ніжках, зібрані негустими пазушними пучками; маточкові — одиничні. Віночок колесо-видний, п'ятироздільний, ясно-жовтий. Плід ягодоподібний, багатонасінний, зеленуватий або жовтуватий, кулястий, овальний або видовжений. Цвіте у липні — серпні. Плодоносить у серпні — вересні.

Поширення. Походить з Південної Азії. На Україні широко вирощують, переважно в південних районах республіки.

Сировина. З лікувальною метою використовують плоди. Вживають плоди свіжими; про запас в'ялять, сушать, переробляють на цукати, варення, джеми, маринади тощо. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Плоди містять органічні кислоти, цукри (16— 18 % ), пектинові речовини, вітаміни (Е, С, В6, В2, каротин, нікотинову, пантотенову та фолієву кислоти), клітковину, азотисті й мінеральні речовини.

Фармакологічні властивості і використання. Плід Д. п. використовують як помірно послаблюючий, сечогінний та жовчогінний засіб при захворюваннях сечовивідних шляхів, серцево-судинної системи і жовчних шляхів, при порушенні обміну речовин (подагра, нирковокам'яна хвороба тощо), при геморої, хворобах горла й хронічному кашлі та від глистів. Ніжна клітковина посилює перистальтику кишок і сприяє виведенню холестерину. Завдяки наявності в дині великої кількості фолієвої кислоти її корисно вживати при малокрів'ї, захворюваннях печінки та при атеросклерозі. Надмірне вживання дині спричинює болі в животі, пронос.

З косметичною метою сік Д. п. використовують для видалення пігментних плям, вугрів та ряботиння. Для цього готують динні маски: спочатку вмиваються теплою водою, подрібнений м'якуш плоду тонким шаром наносять на лице, через 10—15 хв м'якуш змивають, лице просушують і змазують поживним кремом.
 
325

ДІВОЧА КРАСА —

багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Те саме, що й горлянка повзуча.

326

ДІОСКОРЕЯ НІППОНСЬКА

диоскорея ниппонская Dioscorea пірропіса, синонім — D. polystachya — дводомна багаторічна трав'яниста ліана родини діоскорейних. Має горизонтальне розгалужене коричнювато-буре кореневище, від якого відходять тонкі жорсткі корені. Стебло витке, просте, голе, до 4—4,5 м завдовжки. Листки чергові, короткоопушені; нижні —

5—7-лопатеві, широкосерцевидні, верхні — цілісні, трикутні. Квітки одностатеві, дрібні, жовтаво-зе-лені, зібрані в прості колосовидні суцвіття. Плід — коробочка. Цвіте у липні — серпні.

Поширення. Діоскорея ніппонська трапляється в зріджених широколистяних лісах, на узліссях, на спадистих схилах гір, по долинах річок на півдні Приморського краю. На Далекому Сході рослину вирощують.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують кореневища, їх заготовляють з кінця квітня і до глибокої осені. Викопані кореневища обтрушують від землі, звільняють від стебел і гнилих частин, ріжуть на куски завдовжки 7—8 см, миють у холодній воді й після попереднього пров'ялювання на сонці су-

дыня обыкновенная

Наступна сторінка