ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
373
ЖИВОРОДКА

багаторічна трав'яниста сукулент -на рослина родини товстолистих. Те саме, що й каланхое Дайгре-монта.


374
ЖИМОЛОСТЬ ГОЛУБА

жимолость голубая Loniceia саегиіеа — невисокий (до 35 см заввишки) дуже розгалужений прямостоячий кущ родини жимолостевих. Листки супротивні, цілісні, цілокраї, видовженоеліптичні або яй-цевидно-довгасті, загострені або тупуваті, закруглені біля основи, розсіяноволосисті. Молоді гілки і квітконіжки також опушені.

Квітки двостатеві, п'ятироздільні, неправильні, з трубчасто-лійковидним віночком жовтувато-білого кольору. Плід — ягода, голубувато-чорний, з сизою поволокою, їстівний. Цвіте у травні — червні. Поширення. Росте на верхній межі лісу в Карпатах. Іноді вирощують як декоративну рослину. Сировина. З лікувальною метою використовують стиглі ягоди. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Ягоди містять органічні кислоти (яблучна, лимонна та інші), флавоноїди, аскорбінову кислоту, пектини, цукри та мінеральні солі. Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині ягоди використовують при гіпертонії, розладах шлунково-кишкового тракту, проти малярії. Інколи застосовують при водянці. Споживають ягоди свіжими, з них також варять варення, кисіль або просто додають їх до чаю.
 
375

ЖИМОЛОСТЬ КОЗОЛИСТА

жимолость душистая Loniceia caprilolium — кущ родини жимолостевих. Стебла виткі, 2—4 м завдовжки. Листки супротивні, цілісні, цілокраї, округло-овальні, зісподу сизуваті; верхні на квітучих пагонах зрослися широкими основами. Квітки двостатеві, неправильні, по

З—5 у пазухах зрослих листків, запашні; віночок — з довгою трубочкою і губоподібним відгином, рожевий або жовтувато-бі-лий. Плід — ягода, оранжево-червоний, неїстівний. Цвіте у травні— червні.

Поширення. У дикому стані росте на Кавказі. На території України вирощують як декоративну рослину.

Сировина. З лікувальною метою використовують надземну частину рослини (листя, стебла й квітки). Заготовляють під час цвітіння. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад ще не вивчено. Відомо лише, що квітки містять 0,7 % ефірної олії. Фармакологічні властивості і використання. Рослина має сечогінні, антисептичні, ранозагоювальні та знеболюючі властивості. Настій або відвар з листя й стебел використовують як сечогінний засіб, при гострих шлункових і кишкових болях, ними миють голову при випаданні волосся. Водний настій квіток у вигляді примочок використовують при захворюванні очей. Настоєм листя полощуть горло при ангіні. Подрібнене свіже листя прикладають до ран для скорішого загоювання.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій (1 чайна ложка сировини на Склянку окропу, настоюють ЗО хв, проціджують) по 1 столовій ложці 3 рази на день.
 

жимолость

Наступна сторінка