ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
433

ЗОЗУЛИНЕЦЬ БЛОЩИЧНИЙ

ятрышник клопоносный Orchis coriophora — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби кулясті або яйцевидні, іноді (дуже рідко) довгасті. Стебло циліндричне або злегка гранчасте, 15—30(45) см заввишки, вкрите листками майже до суцвіття. Листки сизувато-зелені, досить численні (до 8—10), лінійні або лінійно-ланцетні, гострі, спрямовані вгору; нижні — до 8—9 мм завширшки; верхні — згорнуті навколо стебла. Квітки неправильні, брудно-бурувато-пурпурові, з запахом клопів, зібрані в багатоквітковий, густий, довгастий КОЛОС; шолом дзьобовидно-загост-рений; губа трилопатева, повисла; шпорка зігнута, конічна, повисла, вдвоє коротша за зав'язь. Плід — коробочка. Цвіте у червні—липні. Поширення. Рідкісна рослина. Трапляється на заболочених луках, по вологих чагарниках і западинках у Лісостепу, розсіяно — в Карпатах, на Поліссі, на Роз-точчі-Опіллі й рідко — в Степу. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.

434

ЗОЗУЛИНЕЦЬ БОЛОТНИЙ

ятрышник болотный Orchis palustris — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби овальні. Стебло порожнисте, 18—ЗО см заввишки. Листків 3—6, вони лінійно-ланцетні, жолобчасті, від основи до верхівки поступово звужені, гострі, спрямовані вгору. Квітки неправильні, бузково-пурпурові, зібрані в рідкий КОЛОС; ЛИСТОЧКИ оцвітини довгасті, тупі, з трьома жилками, а бокові відхилені назад; губа трилопатева, бокові лопаті значно більші за середню (іноді губа дволопатева); шпорка пряма, циліндрична, коротша за зав'язь, горизонтальна або іноді косо спрямована вгору. Плід — коробочка. Цвіте у травні—червні.

Поширення. Рідкісна рослина. Трапляється на Закарпатті, в Гірському Криму, зрідка в Лісостепу й Степу на вологих трав'янистих місцях, на луках і болотах. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
 

435

ЗОЗУЛИНЕЦЬ ГОСТРОВЕРХИЙ—

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних^. Те саме, що й анакамптис пірамідальний.

436

ЗОЗУЛИНЕЦЬ МАВП'ЯЧИЙ

ятрышник обезьяний Orchis simia —

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби овальні або кулясті. Стебло 20—45 см заввишки. Листки видовженоланцетні, тупі, до основи звужені. Квітки двостатеві, неправильні, блідо-пурпурові, зібрані В густий яйцевидний КОЛОС; приквітки лусковидні, набагато коротші за зав'язь; середня лопать губи дволопатева, її частки довгі (до 1 см), вузьколінійні або лінійні з шиловидним зубцем між ними; бокові лопаті лінійні, до 7,5 см завдовжки. Плід — коробочка. Цвіте у квітні—травні. Поширення. Рідкісна рослина. Зрідка трапляється в Гірському Криму та на околиці Феодосії по чагарниках, на лісових галявинах, гірських луках та на схилах. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.

ятрышник

Наступна сторінка