ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
437

ЗОЗУЛИНЕЦЬ ОБПАЛЕНИЙ

ятрышник обожжённый Orchis ustulata — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби кулясті або овальні. Стебло циліндричне, 10—40 см заввишки, облистнене на дві третини довжини. Нижні листки лінійно-довгасті, загострені; верхні — в 2—3 рази менші, згорнуті навколо стебла. Квітки двостатеві, неправильні, дрібні (до 4 мм), з медовим запахом, зібрані в густий багатоквітковий циліндричний колос. Листочки оцвітини майже до основи вільні; шолом кулястий, тупуватий, зовні чорно-пурпуровий; губа трироздільна, середня частка її дволопатева; шпора дуже коротка (1 мм), спрямована вниз. Плід — коробочка. Цвіте у червні—липні.

Поширення. Рідкісна, зникаюча рослина. Зрідка трапляється на Закарпатті, в Карпатах, на Роз-точчі-Опіллі, на Правобережному Поліссі, в Лісостепу, по Дніпру заходить у Степ. Росте на сухих луках, узліссях, переважно на вапняках. Занесена до Червоної книги Української РСР. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.

438

ЗОЗУЛИНЕЦЬ плямистий

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Те саме, що й пальчатокорінник плямистий.
 

439

ЗОЗУЛИНЕЦЬ ПУРПУРОВИЙ

ятрышник пурпурный Orchis purpurea — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби видовжено яйцевидні.

Стебло пряме, ЗО—75 см заввишки, товсте, вгорі пурпурово-забарвле-не. Листки здебільшого зближені в нижній частині стебла, еліптично-ланцетні або довгасті, гострі, зверху блискучі, зісподу — блідіші й сизуваті; верхній листок — у вигляді довгої піхви, згорнутий навкруги стебла. Квітки двостатеві, неправильні, запашні, в густому циліндричному колосі; шолом яйцевидний, гострий, коричнювато-пурпуровий; губа ясно-рожева з темно-пурпуровими крапками, оберненояйцевидна, трироздільна; шпорка циліндрична, на кінці часто розширена і виїмчаста, в 2,5—3 рази коротша за зав'язь. Плід — коробочка. Цвіте у травні—червні.

Поширення. Рідкісна, зникаюча рослина. Трапляється в південно-східній частині Прикарпаття, на Розточчі-Опіллі, в західній частині Лісостепу й Гірському Криму на луках, по чагарниках, на узліссях і лісових галявинах, у гірських лісах. Занесена до Червоної книги Української РСР. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
440

ЗОЗУЛИНЕЦЬ РОЗМАЛЬОВАНИЙ

ятрышник раскрашенный Orchis picta —

багаторічна трав’яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби яйцевидні або еліптичні. Стебло 14—35 (40) см заввишки. Листки зближені при основі стебла, видовженояйцевидні або вузь-ко-ланцетні, тупі або тупозагост-рені, часто складені вздовж і дуговидно відігнуті. Квітки двостатеві, неправильні, яскраво-пурпурово-фіолетові, зібрані в рідкуватий циліндричний колос; губа в середині білувата, з темно-пурпуровими плямками, округло-нирковидна, спереду — неглибоко-трилопатева, з середньою тупою, напівквадратною, злегка виїмчастою лопаттю і тупими боковими; шпорка тупа, у півтора раза довша за губу. Плід — коробочка. Цвіте у травні—червні. Поширення. Трапляється дуже рідко на північ, узбережжі Чорного моря і в Гірському Криму по чагарниках, вологих западинках, на гірських луках і лісових галявинах. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.

441

ЗОЗУЛИНЕЦЬ САЛЕПОВИЙ

ятрышник дремлик Orchis morio —

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби кулясті. Стебло 20^30 см заввишки. Листки лінійно-довгасті; нижні — зближені, тупуваті; верхні — згорнуті навколо стебла, загострені. Квітки двостатеві, неправильні, зібрані в колосовидне суцвіття. Зовнішні листочки оцвітини при основі зрослися краями; шолом тупий; губа трилопатева, при основі — біла з темно-пурпуровими цяточками, далі — фіолетова; шпорка циліндрично-булавовидна, горизонтальна або обернена вгору. Плід — коробочка. Цвіте у травні—червні. Поширення. Рідкісна, зникаюча рослина. Трапляється зрідка на Закарпатті, в Карпатах, на Розточ-чі-Опіллі, у південній частині Полісся, дуже рідко — в Степу та в Криму. Росте на сухих луках, гірських лучних схилах, лісових галявинах і узліссях. Занесена до Червоної книги Української РСР. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.

ятрышник

Наступна сторінка