ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
442

ЗОЗУЛИНЕЦЬ ТРИЗУБЧАСТИЙ

ятрышник трёхзубчатый Orchis tridentata — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби яйцевидні. Стебло 15—40 см заввишки. Листки видовжено-ланцетні або ланцетні, розміщені в нижній частині стебла. Квітки двостатеві, неправильні, в густому, майже кулястому суцвітті,- губа рівна з іншими листочками оцвітини або довша за них, ясно-рожева або білувата, середня лопать її довша за бокові, оберне-носерцевидна, на верхівці розширена на 2 лопаті з зубчиком між ними. Приквітки червонуваті, з зеленою жилкою. Плід — коробочка. Цвіте у квітні—червні. Поширення. Рідкісна, зникаюча рослина. Трапляється лише в Криму (в горах і біля Феодосії) на луках і лісових галявинах. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
 

443

ЗОЗУЛИНЕЦЬ ФУКСА

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Те саме, що й пальчатокорінник Фукса.

444

ЗОЗУЛИНЕЦЬ чоловічий,

твердостій; ятрышник мужской Orchis mascula — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби кулясті або овальні. Стебло 15—ЗО см заввишки. Листки лінійно-ланцетні, з пурпуровими крапками біля основи: нижні — зближені, тупуваті; верхні — згорнуті навколо стебла, загострені. Квітки двостатеві, неправильні, зібрані в рідке колосовидне суцвіття. Оцвітина пурпурова; губа трилопатева, бархатиста, при основі — білувата, з темними плямами; середня частка губи виїмчаста, з зубчиком у виїмці. Плід — коробочка. Цвіте протягом квітня—травня.

Поширення. Рідкісна рослина. Росте в Гірському Криму по чагарниках і на лісових галявинах, переважно на вапняковому грунті. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
 

445

ЗОЗУЛИНЕЦЬ ШИРОКОЛИСТИЙ—

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Те саме, що й пальчатокорінник м' ясо-червоний.

446

ЗОЗУЛИНЕЦЬ шоломоносний,

прямик;

ятрышник шлемоносный Orchis militaris — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби яйцевидні. Стебло 15— 40 см заввишки, злегка гранчасте, вгорі — фіолетове. Листки видов-женоеліптичні: нижніх — 2—4, вони великі, зближені, жолобчасті, гострі; верхніх — 1—2, вони згорнуті навколо стебла. Квітки двостатеві, неправильні, зібрані в густе колосовидне суцвіття. Шолом блідо-рожевий, гострий; губа трилопатева, пурпурова, середня її частка — з рожевими ворсинками і на верхівці вона розділена на дві овальні або довгасті лопаті (до 4 мм завдовжки), з зубцем між ними; шпорка тупа, вдвоє коротша за зав'язь. Плід — коробочка. Цвіте у червні.

Поширення. Рідкісна, зникаюча рослина. Трапляється в Карпатах і на Прикарпатті, інколи — на Правобережному Поліссі та в Лісостепу, зрідка в Гірському Криму і дуже рідко — в Степу на вологих луках, по чагарниках, на лісових галявинах і узліссях. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
 

ятрышник

Наступна сторінка