ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
447

ЗОЛОТИЙ ДОЩ ЗВИЧАЙНИЙ

бобовник обыкновенный Laburnum anagyroides, синонім — Cytisus laburnum — невелике дерево (2,5—5 м заввишки) або кущ родини бобових. Однорічні пагони повислі, сріблясто-опушені. Листки трійчасті. Листочки яйцевидні або видовжено-яйцевидні, по 7 см завдовжки, на верхівці закруглені, з коротеньким вістрячком, зісподу притисну тосрібля сто опушені. Квітки двостатеві, неправильні, золотисто-жовті, зібрані в густі повислі китиці. Плід — біб, лінійний, сріб-лястоопушений. Цвіте у квітні — червні.

Поширення. Походить з Південної Європи. Вирощують як декоративну рослину в садах і парках (частіше — в південних районах). Заготівля і зберігання. Використовують насіння. Збирають боби, коли насіння повністю дозріє. Після попереднього досушування боби обмолочують і просівають через сито. З 10 кг сухих бобів одержують 1,5—2 кг насіння. Зберігають насіння в сухих приміщеннях. Хімічний склад. Насіння містить алкалоїд цитизин (близько 3 % ), білки (6 % ), жирну олію (близько 11 %), пектин та інші речовини. Фармакологічні властивості і використання. Алкалоїд цитизин зумовлює рефлекторне збуджування дихального центра, стимулює судиноруховий центр, симпатичні ганглії й надниркові залози, що приводить до підвищення артері-
 

ального тиску. 15 % -ний розчин цитизину, відомий під назвою «цититон», використовують при асфіксії, шоку, колапсі, зупинці дихання під час операцій, при травмах, наркозі, інтоксикації та отруєннях (задушливими отруйними речовинами, окисом вуглецю, морфіном, синильною кислотою). Цититон ПЮТИПОКАЗАНИЙ при гіпертонії, атеросклерозі, набряку легень, внутрішніх кровотечах і кровотечах з великих судин. Таблетки табекс, до складу яких входить 0,0015 г цитизину, використовують як засіб, що полегшує відвикання від куріння. Табекс ПЮТИПОКАЗАНИЙ при гіпертонії 2—3-ї стадії, атеросклерозі та загостренні виразкової хвороби.

Лікарські форми і застосування. Цититон (Cytitonum) — внутрішньовенно і внутрішньом'язово по 0,5—1 мл; найбільша разова доза — 1 мл, добова — З мл. Табекс (Tabex) — внутрішньо по 6 таблеток на день з поступовим зменшенням дози до 1—2 таблеток на день (на курс лікування— 100 таблеток за 25 днів).
 
448

ЗОЛОТИЙ КОРІНЬ

багаторічна дводомна рослина родини товстолистих. Те саме, що й родіола рожева.

449

золототисячник
ГАРНИЙ

золототысячник красивый Centaurium pulchellum — однорічна трав'яниста рослина родини тирличевих. Стебло прямостояче, чотиригранне, від основи розчепірено-розгалужене, 5— 15 см заввишки. Листки супротивні, сидячі, цілокраї: нижні — оберненояйцевидні, не утворюють розетки, верхні — видовженолан-цетні або ланцетні, загострені. Квітки двостатеві, правильні, зібрані напівзонтиками в розвилках стебла і на верхівках гілочок; віночок цвяшковидний, рожевий або білуватий. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні. Поширення. Росте на вологих луках по всій території України, крім гірських районів і полинового Степу.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Золототисячник малий.

бобовник обыкновенный золототысячник красивый

Наступна сторінка