ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
Поширення. Батьківщина кипариса вічнозеленого — Північний Іран, Мала Азія, острови Егей-ського моря, Кріт і Кіпр. У Криму його вирощують як декоративну рослину.

Сировина. З лікувальною метою використовують повністю достиглі шишки. Рослина неофіци-нальна.

Хімічний склад. Кипарис вічнозелений містить 0,2—0,5 % ефірної олії, основними компонентами якої є а-пінен (22—55 % ), 6-3-карен (12—32%), лимонен (З—5 % ),> терпінолен (1,5—6%), Р-пінен (1,5—5% ) і камфен (0,5— 4% ).

Фармакологічні властивості і використання. В зелених насадженнях Криму кипарис вічнозелений виконує естетичну, санітарну та гігієнічну функції, збагачує повітря біологічно активними речовинами. Леткі фітонциди кипариса знезаражують повітря від шкідливих мікроорганізмів (на 40—56%), особливо від збудників запальних захворювань дихальних шляхів, виявляють позитивну терапевтичну дію на хворих з хронічними неспецифічними захворюваннями легень. Ароматерапія вдало доповнюється елементами рефлекторної естетотерапії за рахунок краси самих рослин, незвичайної форми листя і гами кольорів, які благотворно впливають на центральну і вегетативну нервові системи. Поєднання високих декоративних якостей з антимікробною активністю летких виділень робить цю рослину невід'ємною належністю зелених насаджень знаменитих приморських здравниць Криму. Відвар шишок використовують у народній медицині для місцевих ванн при подагрі.

Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — беруть третину відра шишок, доливають доверху водою, кип'ятять 15—20 хвилин, охолоджують до температури ЗО—40° і використовують для місцевих ванн Ари подагрі (процедуру закінчують, коли температура відвару стане кімнатною).

510

КИСЛЕ ДЕРЕВО

гілляста листопадна колюча кущова рослина родини барбарисових. Те саме, що й барбарис звичайний.
 

511

КИСЛЙЧ ЗВИЧАЙНИЙ

гілляста листопадна колюча кущова рослина родини барбарисових. Те саме, що й барбарис звичайний.
 

512

КИСЛЯНКА

гілляста листопадна колюча кущова рослина родини барбарисових. Те саме, що й барбарис звичайний.


513

КИТАЙСЬКЕ ДЕРЕВО

дводомне листопадне дерево родини евкомієвих, до 20(30) м заввишки. Те саме, що й евкомія в'язолиста.


514

КИТАЙСЬКИЙ РАПОНТИК

багаторічна трав'яниста рослина родини гречкових. Те саме, шо й ревінь тангутський.


515

КИТАЙСЬКИЙ ФІНІК

колючий розлогий кущ або невелике (до 3 м заввишки) дерево родини жостерових. Те саме, що й зизифус справжній.


516

КИТАЙСЬКИЙ ЯСЕН

листопадне дерево родини симарубових. Те саме, що й айлант найвищий.

истод большой

517

КИТЯТКИ ВЕЛИКІ

истод большой Poly gala major — багаторічна трав'яниста рослина родини китяткових. Стебла численні, прості, підведені, густо облистнені, 40—50 см заввишки. Листки чергові, цілокраї, оберненояйцевидні до ланцетних або лінійних; нижні листки не зібрані в розетку, вони менші або такі самі, як верхні листки. Квітки двостатеві, неправильні, зібрані в багатоквіткові (до ЗО—50 квіток) верхівкові китиці; ВІНОЧОК рожевий, синій до фіолетового або білий, 14—15 мм завдовжки. Плід — сплюснута з боків двогнізда коробочка. Цвіте у травні — липні.

Поширення. Китятки великі трапляються в Криму на вапняках. Сировина, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Китятки гіркуваті.
истод горьковатый

 

Наступна сторінка