ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
518

КИТЯТКИ ГІРКУВАТІ

истод горьковатый Polygala amaiella — багаторічна трав'яниста рослина родини китяткових. Стебло біля самої основи розгалужене, з висхідними гілками, 5—20 см заввишки. Листки чергові, прості, цілокраї; приземні листки трохи більші, оберненояйцевидні, тупі, зібрані розеткою; стеблові — довгасті, гоструваті, біля основи клиноподібно звужені. Квітки двостатеві, неправильні, на коротких квітконіжках, блакитні або білі, 3,5—4 мм завдовжки, зібрані верхівковими китицями; при основі квітконіжок є 3 приквітки, з яких середній довший за два бокові. Плід — оберненояйцевидна сплюснута коробочка. Цвітуть у травні — червні. Поширення. Китятки гіркуваті ростуть на Поліссі й зрідка в північній частині Лісостепу на вологих і вогкуватих луках, болотяних місцях і торфовищах.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують усю рослину (Herba Polygalae, синонім — Herba Ашагеїіае). Збирають її на початку цвітіння разом з корінням. Сушать сировину на вільному повітрі (у затінку чи на сонці) або в приміщенні, яке добре провітрюється. Рослина неофі-цинальна.

Хімічний склад. Рослина містить сапонінові речовини (сенегін, по-лігалову кислоту), глікозид гаультерин, таніни, жирну та ефірну олії.

Фармакологічні властивості і використання. Китятки гіркуваті використовують як ефективний відхаркувальний засіб при гострих і хронічних захворюваннях легень і верхніх дихальних шляхів (ларингіт, бронхіт, бронхіальна астма, туберкульоз, емфізема та запалення легень). Крім того, рослину використовують при відсутності апетиту, катарі шлунково-кишкового тракту, при слизистих проносах з виділенням слизу

1 як засіб, що сприяє збільшенню кількості молока у жінок-году-вальниць. Як зовнішній засіб китятки використовують для лікування наривів та екземи.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій (1 ч&йна ложка сировини на 400 мл окропу, настояти

2 години, процідити) по півсклянки 4 рази на день до їди.

ЗОВНІШНЬО — одержану після проціджування настою кашкоподібну масу використовують для припарок. Препарати китяток гіркуватих не токсичні, без побічної дії.
 

519

КИТЯТКИ ЗВИЧАЙНІ

истод обыкновенный Polygala vulgaris — багаторічна трав'яниста рослина родини китяткових. Стебел багато, вони прості або у верхній частині розгалужені, майже голі, біля основи висхідні, 15—ЗО см заввишки. Листки чергові, прості, цілокраї; нижні — яйцевидні або округлояйцевидні, 0,5—2 см завдовжки, при основі — звужені в черешок, тупуваті, інші — лінійно-ланцетні, сидячі, гострі, довші за нижні. Квітки двостатеві, неправильні, 5-пе-ЛЮСТКОВІ, СИНІ, В рідких китицях; приквітки не перевищують довжину квіткових бруньок і не утворюють на верхівці суцвіття чубок. Плід — коробочка. Цвітуть у червні — липні.

Поширення. Ростуть на вологих луках у Карпатах, рідше — на Розточчі-Опіллі і на Поліссі. Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини, і корені, які копають восени. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Рослина містить значну кількість сапонінів. Фармакологічні властивості і використання. Відвар трави з коренями використовують як відхаркувальний засіб при гострих і хронічних катарах гортані, бронхів і легень.

Лікарські форми і застосування.

Відвар (5—10 г подрібнених коренів і трави на 300 мл окропу) по 1 столовій ложці 4 рази на день.
 

520

КИТЯТКИ СИБІРСЬКІ,

сибірська сенега; истод сибирский Polygala sibirica — багаторічна трав'яниста рослина родини китяткових. Мають невелике багатоголове кореневище, яке переходить у стрижневий, малорозгалужений корінь. Стебла численні, притиснутоопушені, слабо розгалужені, 10—25 см заввишки. Листки чергові, цілісні, цілокраї, черешкові, еліптично-ланцетні, зверху коротко опушені, знизу — голі, завдовжки 15— 35 мм, завширшки 9—10 мм. Квітки двостатеві, неправильні, блідо-фіолетові або синюваті, на пониклих квітконіжках, зібрані в однобічні пазушні, рідше верхівкові китиці. Плід — двогнізда, сплюснута округло-серцевидна коробочка. Цвіте у травні — липні.

Поширення. Китятки сибірські ростуть на вапнякових сухих
 

истод

Наступна сторінка