ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
кам'янистих схилах, крейдяних та глинистих відслоненнях у Лісостепу (по Дністру і його притоках), на південному сході в басейні Дінця і на півдні Донецької області (вододіл річок Кальміусу та Міусу).

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують кореневища з коренями (Radix Polygalae sibiricae). Перед в'яненням надземної частини корені викопують, старанно очищають від землі (мити у воді не можна) і сушать на вільному повітрі (у затінку чи на сонці) або в приміщенні з доброю вентиляцією. Сухої сировини виходить ЗО—32 % . Строк придатності — 4 роки. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад — як у китяток гіркуватих.

Фармакологічні властивості і використання. Китятки сибірські використовують як ефективний відхаркувальний засіб при гострих і хронічних захворюваннях легень і верхніх дихальних шляхів (див. статтю Китятки гіркуваті). Поряд з цим рослину використовують при проносах, запаленнях сечового міхура, як гіркоту для поліпшення апетиту, а зовнішньо — як ранозагоювальний засіб.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — відвар коренів (20 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 4—5 раз на день. Препарати з китяток не токсичні, без побічної дії.


521

КИТЯТКИ ЧУБАТІ

истод хохлатый Polygala comosa — багаторічна трав'яниста рослина родини китяткових. Стебел багато, вони прості, майже голі, біля основи висхідні, 10—25 см заввишки. Листки чергові, прості, цілокраї, 3—3,5 см завдовжки-і 4—5 мм завширшки; нижні — яйцевидно-еліптичнодовгасті, стеблові — лінійно-ланцетні. Квітки двостатеві, неправильні, 5-пелюсткові, синьо-фіолетові або рожеві, іноді в багатоквіткових китицях; приквітки ПвреВИЩуЮТЬ довжину квіткових бруньок і утворюють на верхівці суцвіття чубок. Плід — коробочка. Цвітуть у травні — червні.

Поширення. Ростуть на суходільних луках, узліссях, лісових галявинах, у степових западинах на Поліссі і в Лісостепу, рідше — в передгір'ях Карпат і в степовій зоні.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Китятки звичайні.

522

КІНСЬКА ГРИВА

багаторічна трав'яниста рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й сідач коноплевий.


523

КІНСЬКИЙ ЧАСНЙК ЧЕРЕШКОВИЙ,

часникова трава; чесночница лекарственная АИіагіа petiolata, синонім — A. officinalis —

дворічна трав'яниста рослина родини капустяних (хрестоцвітих). Стебло 25—100 см заввишки, прямостояче, малорозгалужене, голе, внизу — маловолосисте. Листки з сизуватою поволокою, цілісні; прикореневі — яйцевидно-серцевидні; верхні — яйцевид-но-трикутні, короткочерешкові. Квітки двостатеві, правильні, 4-пелюсткові, білі, у верхівкових китицевидних суцвіттях. Плід — стручок. Цвіте у квітні — червні. Поширення. Росте по всій території України в листяних та мішаних лісах, по чагарниках, як бур'ян у садах і парках. Сировина. Використовують насіння і листя, зібране під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Листки містять глікозид синігрин, аскорбінову кислоту, флавоноїди, смоли тощо. Насіння містить близько ЗО % гірчичної олії.

Фармакологічні властивості і використання. Настій трави вживають при бронхіальній астмі, проносах та як глистогінний засіб. Товчене насіння іноді використовують замість гірчичників. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайна ложка трави на 200 мл окропу, настоюють до охолодження) по 1 столовій ложці 4—5 раз на день.

524

КЛЕН ГОСТРОЛИСТИЙ

дерево з густою розлогою кроною родини кленових. Те саме, що й клен звичайний.


525

КЛЕН ЗВИЧАЙНИЙ,

клен гостролистий; клён остролистный Acer platanoides — дерево з густою розлогою кроною родини кленових. Стовбур колоновидний з поздовжньо-трі-щинуватою темно-сірою корою, 25—ЗО м заввишки. Листки супротивні, 5—7-лопатеві, з обох боків зелені, основа серцевидна; лопаті тонкозагострені, з 1 — З зубцями, виїмки між ними заокруглені. При зриванні листків з черешків виділяється молочний сік. Квітки дрібні, правильні, в прямостоячих щитковидних суцвіттях. Віночок зеленаво-жовтий. Плід — подвійна крилатка. Цвіте у квітні — травні.

чесночница лекарственная

Наступна сторінка