ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
536

КОМОННИК ЛУЧНИЙ,

лизун;

сивец луговой Succisa pratensis — багаторічна кореневищна трав'яниста рослина родини черсакових. Стебло прямостояче, просте, волосисте, 40—80 см заввишки, з двома супротивними квітконосними пагонами на верхівці. Листки супротивні, цілокраї; прикореневі — довгочерешкові, яйце-видно-еліптичні; стеблові — ланцетні, зростаються з черешками в коротку піхву. Квітки дрібні, зібрані в щільну головку; віночок чотирилопатевий, ліловий або синьо-ліловий. Плід — сім'янка. Цвіте у квітні — травні. Поширення. Росте в лісових, лісостепових і зрідка в степових районах України.

Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини, і кореневище з коренями, які копають восени або навесні. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Рослина містить сапоніни, дубильні речовини і невивчений глікозид. Фармакологічні властивості і використання. Кореневище з коренями використовують як сечогінний засіб" при набряках та як глистогінний засіб. Відвар трави має сечогінні й відхаркувальні властивості. Зовнішньо відвар рослини використовують для загоювання ран та в боротьбі з коростою.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — порошок кореневища

з коренями, змішаний з цукром, приймають по 1 чайній ложці при болях у шлунку й проти глистів; відвар трави (1 столова ложка на 300 мл окропу) п’ють при головних болях, бронхіті й шлункових коліках. ЗОВНІШНЬО — відвар (готують, як у попередньому прописі) для обмивань та примочок.
 

537

КОНВАЛІЯ ЗВИЧАЙНА,

кукуричка, маївка; ландыш майский Convallaria majalis — багаторічна трав’яниста рослина родини лілійних, заввишки 20—

ЗО см. Має довге повзуче розгалужене кореневище. Квітконосне стебло прямостояче, просте, голе, безлисте, коротше за листки. Листки (їх 2, рідше 1 або 3) прикореневі, видовженоланцетні або еліптично-ланцетні, загострені, звужені в черешок. Квітки дзвониковидні, білі, запашні, в однобічній 6—10-квітковій пониклій китиці. Плід — червона куляста ягода. Цвіте у квітні — травні.

Поширення. Конвалія звичайна росте по всій території України у світлих мішаних і листяних лісах, серед чагарників.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують

З види сировини: свіжі й су шені квітки (Flores Convallariae) які збирають і сушать або цілимі суцвіттями або окремо, лист: (Folia Convallariae) і всю над земну частину, або траву (Her ba Convallariae). Квітки, як і тра ву, заготовляють на початку цвітіння рослини. Суцвіття реко мендується зрізувати якнайближ че до нижньої квітки, а траву — на рівні нижніх плівкових лист ків (3—5 см від поверхні грун ту). Пожовклі квітки збирати ні можна. Збирати листя починаючі за 1—2 тижні до початку цві тіння рослин, а закінчують, колі рослини відцвітуть. Сушити си ровину треба в день збирання в затінку, розкладаючи її дужі тонким шаром і час від чає перемішуючи. Штучне сушінні проводять при температурі 50-60°. Сухої трави виходить 20-23 % , листя — 20 % , квіток -14 % . Висушені квітки зберігаюті у ящиках (у домашніх умовах -у добре закупорених банках) а листя і траву — в мішках. Строї придатності — 1 рік.
 

сивец луговой ландыш майский

Наступна сторінка