ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
салфетці, додають зеленої цибулі, дрібно січуть, солять і заправляють вершками (на 200 г листя козельців беруть 50 г зеленої цибулі, 40 г вершків та сіль).
козлобородник луговой
532

КОЗЛИКИ

багаторічна трав'яниста гола або короткопухнаста кореневищна рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й бедринець ломикаменевий.

533

КОЗЛЯТНИК ЛІКАРСЬКИЙ,

чокабук;

козлятник лекарственный Galega officinalis — багаторічна трав'яниста рослина родини бобових. Стебло висхідне, розгалужене, голе або розсіяно-волосисте, 40—80 см заввишки. Листки непарноперисті, з 4— 10 пар бокових довгасто-лінійних або лінійно-ланцетних листочків. Квітки неправильні, ясно-голубі, зрідка білі, в щільних багатоквіткових пазушних китицях. Плід — біб. Цвіте у червні — серпні. Поширення. Росте на берегах річок, по чагарниках, на вологих місцях і узліссях у горах Криму, на плавневих солонцях у пониззі Дніпра, зрідка — на півдні Лісостепу і в степових районах Правобережжя.

Заготівля і зберігання. Використовують траву (Herba Galegae). Збирають під час цвітіння рослини, зрізуючи верхні трав’янисті частини. Сушать під наметом або в сушарці при температурі до 40°. З 4 кг сирої трави виходить 1 кг сухої. Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить сапоніни, алкалоїд галегін, глікозид галютеолін, дубильні й гіркі речовини тощо.

Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині К. л. використовують як сечогінний і потогінний засіб, при легких формах діабету, порушеннях обміну речовин, для підвищення секреції молока у матерів-годувальниць, при укусах змій. Зовнішньо відвар трави К. л. використовують при захворюваннях шкіри (екзема, лишай).

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайна ложка на 1 склянку окропу) по 1 столовій ложці 4—5 раз на день.

534

кокиш

дворічна трав'яниста сіро-зелена з молочним соком рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й латук дикий.

535

КОЛЮЧКА

багаторічна сірувато-зелена

рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й миколайчики польові.

козлятник лекарственный

Наступна сторінка