ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
560

КОСАРСЬКЕ ЗІЛЛЯ

багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Те саме, що й горлянка Лаксмана.

561

костяниця

костяника каменистая Rubus saxatilis — багаторічна трав'яниста волоха-то-опушена, з нечисленними тонкими шипиками рослина родини розових. Має міцне галузисте кореневище, лежачі вегетативні й прямостоячі (10—ЗО см заввишки) — плідні пагони. Листки черешкові, трійчасті, зверху розсіяно-, зісподу — густоволохаті; листочки по краю подвійнонад-різанозубчасті, бічні — майже сидячі, кінцівки — з коротким черешком. Квітки дрібні, правильні, 5-пелюсткові, по 3—10 у зонтиковидних або китицевидних суцвіттях; пелюстки 6ІЛІ, ЛІНІЙНО-довгасті, 6—7 мм завдовжки. Плід -— збірна соковита кістянка, складена 2—4 (6) яскраво-черво-ними кістяночками. Цвіте у травні — липні.
 

Поширення. Росте в лісах, по чагарниках у всіх лісових районах, рідше — в лісостепових і дуже рідко (лише по долинах річок) — у Степу.

Сировина. З лікувальною метою використовують спілі плоди і траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Плоди містять флавоноїди (1 % ), аскорбінову кислоту (до 50 мг%), токоферол, пектинові й дубильні речовини, органічні кислоти та цукри; трава — алкалоїди, флавоноїди, дубильні речовини, рутин і аскорбінову кислоту. Фармакологічні властивості і використання. Сік з плодів костяниці виявляє протистоцидну і протистостатичну дію на найпростіших (Paramaebum sandatum, Balantidium coli і Trichomonas ho-minis), причому вони гинуть миттєво або за одну хвилину. В народній медицині К. використовують як протицинготний і шлунковий засіб, при недокрів'ї, порушенні обміну речовин, запаленні суглобів, нирковокам'яній хворобі та при геморої. Відвар трави п’ють при простуді й подагрі, а також при себореї. Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — 500 г суміші трави з кореневищем костяниці, гілок з листками омели білої, «трави» рунянки звичайної (Polytrichum commune) і трави осоки стрункої (Carex acuta), взятих порівну, заливають 10 л окропу, напарюють у духовці 2—3 години, проціджують і використовують для миття голови при себореї й випаданні волосся.
 

562

котики
багаторічна трав'яниста рослина родини бобових. Те саме, що й астрагал шерстистоквітковий.


563

КОТЯЧА М'ЯТА СПРАВЖНЯ
котовник лимонный Nepeta cataria — багаторічна трав'яниста коротко-густосіруватопухнаста рослина родини губоцвітих. Стебло чотиригранне, прямостояче, 35— 100 см заввишки. Листки супротивні, довгочерешкові, трикутно-яйцевидні, великозарубчасто-зуб-часті. Квітки неправильні, в кільцях, що утворюють густе циліндричне суцвіття; ВІНОЧОК ДВОГу-бий, білуватий. Плід — з чотирьох горішків. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Росте по всій території України на галявинах, схилах, засмічених місцях, по узбіччях доріг, серед чагарників. У Криму зрідка вирощують як ефіроолійну рослину.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують траву (Herba Nepetae catariae), зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить ефірну олію (до 0,7 % ), дубильні й гіркі речовини, глікозиди, сапоніни та вітамін С. Фармакологічні властивості і використання. Експериментальні дослідження на тваринах свідчать, що настій трави К. м. с. зумовлює збільшення амплітуди серцевих скорочень на 40 % . Часто збільшення амплітуди скорочень супроводиться прискоренням серцевого ритму. Рослина відома і як засіб з жовчогінною й антимікробною дією. Настій трави п'ють при неврозах серця, поганому апетиті, гастритах зі зниженою кислотністю шлункового соку, атонії кишечника, що супроводиться запорами, при застійних явищах у жовчному міхурі й жовчовивідних шляхах, при різних захворюваннях дихальних шляхів (кашель, задишка, бронхіти тощо), при істерії, депресивних станах і при нерегулярних місячних та як засіб, що «очищає» кров при фурункульозі. Зовнішньо використовують при лікуванні гнійних процесів на шкірі.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють 2 години) п'ють по півсклянки 3 рази на день.

костяника каменистая котовник лимонный

Наступна сторінка