ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
Хімічний склад. У траві К. з. знайдено тритерпенові сапоніни, флавоноїди, фенолкарбонові кислоти, значну кількість неконституційних амінокислот — орцилаланіну (в листках — 0,053 % , у квітках — 0,096 % ) та алантоїну, кумарини (в квітках). В насінні є стероїди (3,42 % ), тритерпенові сапоніни (2—6 % ), жирна олія (5,8—6,8 % ). Фармакологічні властивості і використання. Препаратам з трави К. з. властива антимікробна, протистоцидна й снотворна активність. їх використовували при простуді, бешихових запаленнях, бронхіті, шлункових коліках. Препарати з насіння виявляють антигельмінтну, діуретичну, кровоспинну та відхаркувальну дію. Використовують їх при коклюші, маткових кровотечах тощо. В Англії та Німеччині їх використовували для лікування пухлин різного походження. Болгарська фітотерапія використовує траву й насіння К. з. при лікуванні фурункульозу, геморою й дерматозів (найчастіше — у вигляді припарок■ або компресів із свіжого листя). Слід пам'ятати, що К. з.— отруйна рослина, особливо насіння. Застосовувати препарати з куколю треба лише за призначенням і під наглядом лікаря. 586

КУКОЛИЦЯ БІЛА

дрёма белая Melandrium album, синоніми: Lychnis alba, Silene alba — дворічна дводомна волохатоопу-шена трав'яниста рослина родини гвоздикових. Стебло висхідне, вгорі розгалужене, 40—100 см заввишки. Листки супротивні, цілісні, цілокраї, еліптичні, 4—8 см завдовжки; нижні — звужені в короткий широкий черешок, верхні — сидячі. Квітки одностатеві, у верхівкових розвилках; пелюстки білі, пластинка у них більш як до половини двороздільна. Плід — коробочка. Цвіте у травні — жовтні.

Поширення. Росте на луках, по узліссях, чагарниках, як бур'ян у посівах, на городах і в садах по всій території України.

Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини, і коріння, яке копають восени. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить тритерпеноїди, сліди алкалоїдів, аскорбінову кислоту (80 мг % ), у корінні є тритерпенові сапоніни.

Фармакологічні властивості і використання. Рослина має протизапальні, пом'якшувальні, знеболюючі, кровоспинні, заспокійливі та снотворні властивості. В народній медицині настій трави вживають при безсонні, коліках у шлунку та інших внутрішніх органах, а відвар коріння — при серцебитті, суглобному ревматизмі та захворюваннях нирок.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій (1 столова ложка сухої трави на 200 мл окропу, настоюють 1—2 години, проціджують) по 1 столовій ложці 3 рази на день при різних коліках або по півсклянки на ніч при безсонні.
 

587

КУКУРИЧКА

багаторічна трав'яниста рослинг родини лілійних. Те саме, що ї конвалія звичайна.
 

588

КУКУРУДЗА ЗВИЧАЙНА,

маїс; кукуруза обыкновенная Zea mays —

однорічна однодомна трав'янисті рослина родини злакових.

Стебло пряме, з добре виявлени ми вузлами і заповненими рих лою паренхімною тканиною ме живузлями, заввишки від 50 сі до 7 м. Листки чергові, широко ланцетні, з хвилястим краєм Квітки одностатеві, зібрані в окре мі суцвіття, що значно різнятьс за своїм зовнішнім виглядом тичинкові — в розлогій вологі н верхівці стебла, маточкові — в па зушних товстих качанах (почаї ках), обгорнутих листовидним піхвами, з яких висуваються чис ленні довгі нитковидні стовпчк ки. Плід — зернівка. Цвіте у лип ні — вересні.

Поширення. Походить з Централі ної і Південної Америки. П всій території України вирощуют як одну з найважливіших зерне вих і силосних культур.

куколь обыкновенный дрёма белая

Наступна сторінка