ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
593

КУПИНА ЗАПАШНА,

купина лікарська, журавлині стручки, соломонова печать; купёна душистая Polygonatum odoratum, синонім — P. officinale — багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Має м'ясисте потовщене кореневище. Стебло гранчасте, голе, поникле, 20 — 50 см заввишки. Листки чергові, розміщені в 2 ряди, обернені в один бік, видовженоеліптичні, 10—12 см завдовжки, 2—5 см завширшки; зверху зелені, зісподу — сірувато-зелені, з напівстеблооб-гортною основою. Квітки двостатеві, правильні, білуваті, по одній — дві у пазухах листків; квітконіжки голі. Плід — синювато-чорна ягода. Цвіте у травні. Поширення. Росте в лісах, по чагарниках по всій території України (крім високогір'я Карпат та півдня Степу).

Сировина. Використовують свіжі, рідше сухі кореневища, які заготовляють улітку або восени. Рослина неоф іцинальна.

Хімічний склад. Кореневища містять алкалоїди, сапоніни, слизисті речовини, крохмаль, цукри тощо. Фармакологічні властивості і використання. Відвар кореневищ вживають усередину при кашлі, гострому бронхіті й запаленні легень, водянці, цукровому діабеті,
 
при статевому безсиллі та як глистогінний засіб. Ефектйвність дії К. з. при діабеті болгарські вчені ставлять під сумнів. У тібетській медицині кореневища К. з. використовують при шлунково-киш-кових захворюваннях (очевидно, у зв'язку з наявністю в них значної кількості слизистих речовин).

Зовнішньо відвар кореневищ використовують як знеболюючий засіб при люмбаго, радикуліті, ревматизмі, подагрі, геморої та як засіб, що сприяє розсмоктуванню синців. Як болетамувальний засіб використовують і настойку кореневищ. Відваром кореневищ умивають обличчя для зменшення загару, а свіжим соком виводять на обличчі плями і веснянки (сильне натирання може спричинити виразки!).

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар кореневищ (15 г сировини на 400 мл окропу або молока) п'ють по 1 чайній ложці за день рівними невеликими порціями; відвар кореневищ (20 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3 рази на день. ЗОВНІШНЬО — відвар кореневищ (40— 50 г сировини на 500 мл окропу) для примочок та вмивань; настойку (1 частина кореневищ на 2 частини спирту) для розтирань. Рослина отруйна!
 

594

КУПИНА КІЛЬЧАСТА

купёна мутовчатая Polygonatum verticillatum — багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Має потовщене м'ясисте кореневище. Стебло пряме, гранчасте, голе, облистнене, ЗО—60 см заввишки. Листки ви-довжено-ланцетні або лінійно-ланцетні, вздовж жилок і по краю коротко шорсткі, розміщені кільцями. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, білуваті, по 2—5 у пазухах листків. Плід — фіолетово-червона ягода. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Росте в тінистих лісах у Карпатах, на Прикарпатті, на крайньому заході Лісостепу. Сировина, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Купина запашна.
 

купёна

Наступна сторінка