ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
595

КУПИНА ЛІКАРСЬКА

багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Те саме, що й купина запашна.

596


КУПИНА ШИРОКОЛИСТА

купёна широколистная Polygonatum latiiolium — багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Має потовщене м'ясисте кореневище. Стебло гранчасте, ЗО—50 см заввишки, облистнене, поникле, вгорі опушене. Листки чергові, розміщені в 2 ряди, обернені в один бік, еліптичні, яйцевидно-еліптичні або видовженоеліптичні, коротко-загострені, звужені в короткий черешок; зверху голі або трохи опушені; знизу — вздовж жилок густо- і коротко опушені, 10—12 см завдовжки, 5—7 см завширшки. Квітки двостатеві, правильні, білуваті, одиничні або по 2—4 в пазухах листків; квітконіжки опушені. Плід — синьо-чорна ягода. Цвіте у травні — червні. Поширення. Росте в лісах, по чагарниках на Закарпатті, Роз-точчі-Опіллі, в Правобережному Лісостепу, Гірському Криму. Сировина, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Купина запашна.
 

597

КУРЯЧА ТРАВА

переважно однорічна трав'яниста, іноді напівкущова рослина родини гречкових. Те саме, що й спориш звичайний.

598

КУРЯЧІ ОЧКА ПОЛЬОВІ,

огничок нивовий, польові зірки;

очный цвет пашенный Anagallis arvensis — невеличка (8—25 см заввишки) трав'яниста гола рослина родини первоцвітих. Стебло чотиригранне, розпростерте. Листки супротивні, сидячі, яйцевидні або ви-довженояйцевидні, цілокраї, тупуваті; зісподу — з чорними крапками. Квітки правильні, двостатеві, одиничні, в пазухах листків, з подвійною, п'ятичленною зрос-лопелюстковою оцвітиною; віночок яскраво-червоний, з яйцевидними тупими по краю тонко-залозисто-війчастими пелюстками. Плід — коробочка. Цвіте з квітня по серпень.

Поширення. Росте по всій території України як бур'ян на полях, у садах, біля шляхів і доріг. Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують траву квітуючих рослин (НегЬа Anagallidis arvensis). Сушать під наметом або в приміщеннях з доброю вентиляцією. Сухої сировини виходить 25 % . Рослина неофіціальна.

Хімічний склад. Трава містить сапоніни, глікозид цикламін, флавоноїди, дубильні й гіркі речовини, пептонізуючий ензим прим-

веразу та інші корисні речовини. Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині рослину використовують як сечогінний, заспокійливий, протизапальний і загальнозміцнюючий засіб. Препарати К. о. п. сприяють розчиненню каменів і піску в сечових органах, послаблюють і регулюють менструації. Настій трави вживають при хворобах печінки й жовчовивідних шляхів, жовтяниці різного походження, нирковокам'яній хворобі, туберкульозі легень, набряках, епілепсії й задишці та при психічних захворюваннях. Місцево настій використовують при різних хворобах шкіри: при лишаях, висипах і запальних процесах, які супроводяться сверблячкою. Порошком трави присипають довго-незагоювані гнійні рани. Траву у вигляді припарок прикладають до хворих місць при поліартриті й простудних хворобах. Примочки з свіжого соку рослини прикладають до очей при запаленні, а суміш свіжого соку з медом — при початковій формі катаракти. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (20 г сировини на 1 л окропу, настоюють 2 години, охолоджують, проціджують) по одній склянці тричі на день. При хронічних запорах настій використовують для клізм. Рослина отруйна, передозування препаратів небезпечне!


599

КУЧЕРЯВИЙ ГОРОШОК

багаторічна трав'яниста гола або щетинисто-волосиста рослина родини бобових. Те саме, що й в'язіль барвистий.

очный цвет пашенный

Наступна сторінка