ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
600

ЛАВАНДА КОЛОСКОВА

лаванда колосковая Lavandula angustifolia, синоніми: L. spicata, L. vera, L. officinalis —

вічнозелена сірувато-зірчасто-опушена рослина родини губоцвітих. Півкущик з численними розгалуженими стеблами, 20 —

60 см заввишки. Листки супротивні, сидячі, лінійні або лінійно-ланцетні, з загорнутими вниз краями. Квітки неправильні, зібрані в 6—10-квіткові кільця, що утворюють верхівкові переривчасті КОЛОСОВИДНІ суцвіття; ВІНОЧОК голубий або фіолетовий, рідше— білий або рожевий. Плід — з чотирьох горішків. Цвіте у липні — серпні.
 

Поширення. Лаванда колоскова походить з Середземномор'я. На території України, переважно в Криму, її культивують як ефіроолійну, рідше — як декоративну рослину.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують квітки (Flores Lavandulae), рідше траву (Herba Lavandulae). Суцвіття зрізають через 1 —1,5 тижня після початку цвітіння, зв'язують у снопики, швидко сушать і обмолочують (відділяють квітки від стебел). Вихід сухих квіток становить 14—15 % . Із свіжозібраних суцвіть одержують лавандову олію (Oleum Lavandulae). Квітки й суцвіття, як сировина для одержання лавандової олії, входять до фармакопей 16 країн світу. Траву заготовляють в період цвітіння рослини. Квітки і траву аптеки не відпускають.

Хімічний склад. Усі частини рослини містять ефірну олію (стебла — 0,19 % , листки — 0,37 % , суцвіття— 0,8—1,2%), до складу якої входять ліналоол і його складні ефіри з різними кислотами, кумарини, герніарин, урсолова кислота, дубильні речовини. Фармакологічні властивості і використання. Лавандову олію, яка має антисептичні властивості, використовують для лікування гнійних ран і гангрени, для покращення запаху різних лікарських форм, які вживаються зовнішньо. При ревматизмі й невралгічних болях розведену в спирті лавандову олію використовують як подразнюючий засіб, який зумовлює приплив крові до шкіри. Лавандову олію використовують і в ароматерапії. Відділ медичної ботаніки Центрального республіканського ботанічного саду АН УРСР розробив композиції летких біологічно активних речовин вищих рослин (аніс, лаванда, м'ята, троянда, шавлія тощо), які ре-

 комендуються для застосування з метою оптимізації середовища закритих приміщень і підвищення працездатності людей, робота яких пов'язана з постійним нер-вово-емоційним напруженням. Дозоване введення в повітря приладом «Фітон» (авторське свідоцтво № 1028336, що належить ЦРБС АН УРСР) високоактивних фітонцидних композицій зумовлює загибель дифтерійних бактерій, стрептококів і гноєтворних стафілококів на 80—97 % , забезпечує поліпшення функціонування нервової й серцево-судинної системи, зменшує стомлення, підвищує реактивність організму людини. Ароматерапію можна розглядати як складову частину нового наукового напряму фітодизайну. Лавандова олія широко використовується в фармацевтичній та парфюмерній промисловості. Квітки й траву лаванди використовують у народній медицині як слабозаспокійливий і спазмолітичний засіб при мігрені, неврастенії, нервовому серцебитті, болях у ділянці шлунково-кишкового тракту, як діуретичний і такий, що розріджує жовч, засіб. Квітки входять до складу сумішей, які застосовують для лікування нервових, серцево-судинних, шлункових, ниркових та інших захворювань. Сухі суцвіття рослини використовують у побуті як засіб, що відлякує міль.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настій квіток (20 г сировини на 400 мл окропу, настоюють до охолодження, проціджують) по півсклянки 3—4 рази на день; дві столові ложки суміші квіток лаванди, листя м'яти перцевої (по 20 г), квіток ромашки лікарської і кореневищ з коренями валеріани лікарської (по ЗО г) настоюють 15 хвилин на склянці окропу й випивають за день при безсонні; одну столову ложку суміші квіток лаванди, листя м'яти перцевої і розмарину справжнього, коріння первоцвіту весняного, кореневищ з коренями валеріани лікарської (по 20 г) заварюють склянкою окропу, настоюють до охолодження і п'ють по 2 склянки на день при мігрені.

ЗОВНІШНЬО — настій на олії (1 частина квіток на 5 частин соняшникової олії, настоюють 1—2 місяці) для втирань при вивихах і забиттях (як болетамувальний засіб); настій трьох столових ложок суміші квіток лаванди (10 г), трави чебрецю звичайного (ЗО г), листя розмарину справжнього (10 г), квіток ромашки лікарської (ЗО г) в 0,5 л окропу використовують для примочок при екземі; 200—300 г суміші трави лаванди, чебрецю повзучого і шавлії лікарської, листя м’яти перцевої, квіток ромашки лікарської, кореневищ аїру тростинового у співвідношенні 2: 8:5: 5: 5: 5 настояти 15 хвилин на 2—3 л окропу, процідити і видити в ванну (температура води 32—40°, тривалість процедури — 30 хвилин; діє заспокійливо, дезинфікує і тонізує шкіру).
 

лаванда колосковая

Наступна сторінка