ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

773

НИРКОВИЙ ЧАЙ

багаторічна (в культурі — однорічна) трав'яниста рослина родини губоцвітих. Те саме, що й орто-сифон.


774

НІМИЦЯ

дворічна трав'яниста опушена рослина родини пасльонових. Те саме, що й блекота чорна.


775

НІЧНА СВІЧКА

дво- або однорічна трав'яниста шерстистоопушена рослина родини онагрових. Те саме, що й енотера дворічна.


776

ОБВІЙНИК ГРЕЦЬКИЙ

обвойник греческий Ретіріоса дгаеса, синонім — Р. maculata —

дерев'яниста ліана родини ластівневих. Стебло витке, 4—8 (12) м завдовжки, з червонавою корою, вкритою жовтаво-бурими сочевичками. Листки супротивні, прості, яйцевидні або овальні, цілокраї; 5—10 см завдовжки, корот-кочерешкові. Квітки правильні, двостатеві, зібрані в нещільні дво-шестиквіткові напівзонти-ки; віночок зеленаво-бурий або зеленаво-фіолетовий, зрослопе-люстковий, з п'ятироздільним відгином, по краях волохатий. Плід— багатонасінна листянка; насінини з чубком. Цвіте з квітня по червень.

Поширення. Обвійник грецький трапляється в Південному Криму і зрідка в Одеській області (м. Вилкове) серед чагарників, по вологих прибережних місцях. На півдні республіки його іноді розводять як декоративну рослину, часом він дичавіє.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують кору обвійника (Cortex Регіріосаб graecae). Заготовляють кору рано навесні під час сокоруху, здираючи її з заздалегідь зрізаних бокових гілок розрізаними вздовж трубками або жолобками, і сушать на відкритому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях. Штучне сушіння проводять при температурі 60 °. Сухої кори виходить 36—40 % . Зберігати кору обвійника треба окремо від іншої лікарської сировини, дотримуючись правил зберігання отруйних рослин. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Кора обвійника грецького містить серцевий глікозид периплоцин, 4-метоксисаліци-ловий альдегід, дубильні речовини та цукри.
 

Фармакологічні властивості і використання. Основною діючою речовиною кори обвійника є глікозид периплоцин, який діє на серце подібно до серцевих глікозидів наперстянки і строфанту: поліпшує серцеву діяльність, уповільнює ритм серця, підвищує діурез, зменшує набряки й застійні явища у внутрішніх органах. Дослідами встановлено, що обвійник має всі властивості наперстянки, за винятком центральної дії на блукаючий нерв. На відміну від строфанту, обвійник має слабшу біологічну активність (у 3—4 рази), меншу токсичність і не ку-мулюється в організмі. Обвійник грецький призначають при серце-во-судинній недостатності 1-го і 2-го ступенів та при органічних пороках мітрального клапана. При тяжких ураженнях міокарда, що супроводяться значними порушеннями кровообігу й різко вираженою гіпертонією, препарати обвійника не дають терапевтичного ефекту.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настій кори (1 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3—4 рази на день; настойку (готують на 40 % -йому спирті у співвідношенні 1 : 10) по 5—10 крапель 2—3 рази на день.

Обвійник грецький — отруйна рослина. Лікування треба проводити під постійним наглядом лікаря.
 
777

ОБЕРНА ШИРОКОЛИСТА,

смілка широколиста; оберна широколистная Oberna behen, синоніми: Silene latifolia, S. cucubalus — багаторічна трав'яниста сизувато-зелена гола рослина родини гвоздикових. Стебла прямостоячі, вгорі розгалужені, 35—85 см заввишки. Листки супротивні, цілісні, цілокраї, ланцетні, загострені; нижні — короткочерешкові, інші — сидячі. Квітки правильні, різнорідні, зібрані напівзонтиком; віночок з 5 білих, угорі глибоко-двороздільних пелюсток,- чашечка здута, з 20 жилками. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні. Поширення. Оберна широколиста росте на сухих луках, по схилах, узліссях і чагарниках по всій території України.

Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить сапоніни, синапову, ферулову й аскорбінову (110 мг%) кислоти. Фармакологічні властивості і використання. Препарати з трави оберни мають сечогінні, пом'якшуючі й заспокійливі властивості, знижують кислотність шлункового соку. Суху траву рослини заварюють як чай і вживають при хронічному бронхіті, гастриті й дизентерії, при захворюваннях нирок і сечового міхура та як седативний засіб. Відваром трави лікують лишаї. Свіжий сік рослини використовують при запаленні очей.

обвойник греческий оберна широколистная

Наступна сторінка