ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

811

ОТРУЙНИЦЯ

багаторічна трав'яниста рослина родини пасльонових. Те саме, що й беладонна звичайна.

812

ОФРИС БДЖОЛОНОСНА

офрис пчелоносная Ophrys apiieia — багаторічна трав’яниста рослина родини зозулинцевих )орхідних). Бульби майже кулясті або еліп-совидні, до 1 см у діаметрі. Стебло просте, 20—45 см заввишки. Листків 4—7; нижні листки широколанцетні, загострені, 5— 10 см завдовжки і 1,5—2,8 см завширшки, верхні — дрібніші, при основі обгортають стебло. Квітки неправильні, двостатеві, шестироздільні, зібрані в нещільний, 3—8-квітковий колос; листочки оцвітини розходяться, зовнішні голі, видовженоеліптичні, тупі, з п'ятьма жилками, яскраво-рожеві або білувато-рожеві, внутрішні короткі, з трьома жилка-

ми, бархатисто-опушені, тупуваті, зеленуваті або блідо-рожеві. Губа опукла, бархатиста, широкоовальна, трилопатева, темно-пурпурова з широкою квадратною жовтаво-коричнюватою плямою при основі; бокові лопаті губи яйцевидно-трикутні, донизу загнуті, середня лопать губи велика (7—8 мм завдовжки і 8—10 мм завширшки), широкоромбовидна, на кінці з довгим ланцетним загостренням і також загнутим і притиснутим до нижньої поверхні губи придатком завдовжки до З мм. Плід — коробочка. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Офрис бджолонос-на — рідкісна зникаюча рослина. Трапляється дуже рідко в Південному Криму. Росте переважно в світлих лісах, чагарниках та на узліссях. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
813

ОФРИС KOMAXOHOCHA,

офрйс мухоносна; офрис мухоносная Ophrys insektiiera, синонім — О. muscifera —

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби кулясті або еліптичні. Стебло просте, 20—35 см заввишки, у нижній частині з 2—5 листками. Листки видовженолан-цетні або видовжені, гострі або тупуваті; сизувато-зелені; верхній згорнутий навколо стебла у вигляді піхви. Квітки двостатеві, неправильні, шестироздільні, зібрані в рідкий, 2—10-квітковий колос; листочки оцвітини розходяться, зовнішні видовженояйце-видні, ясно-зелені, з трьома жилками, внутрішні бокові значно коротші, лінійні, з відігнутими назад краями, з однією жилкою, дрібноопушені, червоно-бурі. Губа без шпорки, більш-менш опукла, видовженооберненояйцевид-на, трилопатева, з двома маленькими боковими лопатями і середньою більшою, на кінці виїмчастою лопаттю, пурпурово-бура, бархатиста, з квадратною голубуватою голою плямою посередині. Плід — коробочка. Цвіте у червні. Поширення. Офрис комахонос-на — рідкісна зникаюча рослина. Трапляється дуже рідко на Прикарпатті у світлих лісах, по чагарниках, на гірських схилах, переважно на вапнистому грунті. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.

814

ОФРИС КРИМСЬКА

офрис крымская Ophrys taurica — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби майже кулевидні, до 2 см у діаметрі. Стебло просте, 25 (30-г-60 см) заввишки, при основі з перетинчастою піхвою; вище листків, які скупчені в нижній частині стебла, є 2—3 загострені, зеленаві піхви. Листки видовже-ноланцетні, нижні інколи майже еліптичні, тупі, до 9 см завдовжки і 2—3 см завширшки, до основи звужені. Квітки двостатеві, неправильні, шестироздільні, зібрані в рідкий, 3—8-квітковий колос; середній зовнішній листочок оцвітини довгастий, тупий, зовні зеленавий, усередині зеленавий з коричнювато-рожевими краями; бокові зовнішні листочки нерівнобокі, з трьома жилками, зовні зеленаві, всередині вздовж двоко-
 

офрис

Наступна сторінка