ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

лірні (в нижній половині рожевуваті, в верхній, вужчій,— зелені); внутрішні листочки оцвітини язичковидні, з однією жилкою, жовтаві або буруваті, майже голі. Губа без шпорки, 10—15 мм завдовжки і 9—11 мм завширшки, бархатиста, округло-яйцевидна, опукла, цілісна, при основі з двома великими (2,5— 3 мм) волосистими сосочковидними пагорбками, на кінці з маленьким (0,5 мм) трикутним зеленим придатком, темно-фіолетово-бура, з голубим голим знаком у вигляді двох поздовжніх ліній, знизу рожева, з зеленими краями. Плід—коробочка. Цвіте у квітні — травні.

Поширення. Офрис кримська — рідкісна зникаюча рослина. Зрідка трапляється в Гірському Криму (крім яйли) та на Південному березі Криму. Росте здебільшого у світлих лісах, на кам'янистих схилах. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми

і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
 

815

ОФРИС МУХОHOCНА

багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Те саме, що й офрис комахо-носна.
 

816

ОФРИС ОВОДОНОСНА

офрис оводоносная Ophrys oestrifera — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби майже кулясті або еліпсоїдні, 0,8—1,8 см у діаметрі. Стебло просте, 20—45 см заввишки. Нижні листки (їх 2—5) видовжені, тупі або тупо-загост-рені, 5—10 см завдовжки і до

2 см завширшки, скупчені біля основи стебла; верхні (їх 2) — загострені, зелені, у вигляді піхов, що обгортають стебло. Квітки двостатеві, неправильні, шестироздільні, зібрані в рідкий, 3—8-квітковий колос; зовнішні листочки оцвітини тупі, бузкові, з трьома зеленими жилками; середній — видовженооберненояйцевидний; бокові — видовжені, нерівнобокі; два верхні внутрішні листочки оцвітини — овально-ланцетні, тупі, з однією жилкою, лілові, на внутрішньому боці бархатисті. Губа трилопатева, бархатиста, чорно-коричнева, з малюнком із синювато-фіолетових плям з жовтою облямівкою; бокові лопаті язичковидні, пригнуті, тупі, зверху несуть по одному тонкому густоволосистому коричневому, з зеленою верхівкою, довгому (5— 8 мм) рогу; середня лопать майже округла, велика, на кінці з загнутим догори невеликим тупувато-загостреним придатком завдовжки до 2 мм. Плід — коробочка. Цвіте у березні — травні. Поширення. Офрис оводонос-на — рідкісна зникаюча рослина. Трапляється досить рідко в Гірському (крім яйли) та Південному Криму. Росте у світлих лісах, на кам'янистих схилах. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.
 

817

ОЧАНКА ПРЯМОСТОЯЧА,

очанка стиснута; очанка прямостоячая Euphrasia stricta, синонім — Е. condensata — однорічна трав'яниста напівпара-зитна рослина родини ранникових. Стебло розгалужене, рідше — просте, червонаво-буре, опушене, 5—50 см заввишки. Листки прості, супротивні, голі, яйцевидні, по краю — з 3—5 довгозагостреними зубцями з кожного боку. Квітки двостатеві, неправильні, пазушні, у верхівкових колосовидних об-листнених суцвіттях; віночок блі-до-фіолетовий, з жовтими цятками і темно-фіолетовими жилками на нижній губі. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні.

офрис оводоносная очанка прямостоячая

Наступна сторінка